Może dojść do eksplozji najbardziej masywnej gwiazdy we Wszechświecie

Kategorie: 

W26 - Źródło: VLT/ESA

Największa znana nam gwiazda znajdująca się w naszej Galaktyce znajduje się około 16 tysięcy lat świetlnych od Ziemi rozpoczęła proces umierania. Doszło już do odrzucenia wodoru, stanowiącego jej paliwo, co jest niewątpliwie znakiem wskazującym na bliski jej koniec.

 

Oczywiście dojdzie do tego wkrótce, ale w kosmicznych kategoriach czasowych, co oznacza, że może do tego dojść dzisiaj, albo za wiele tysięcy lat. Gwiazda oznaczona, jako W26 jest tak zwanym czerwonym supergigantem. Jest ona ponad 1500 razy większa od Słońca. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Ołtarza w gromadzie gwiazd zwanej Westerlund 1.

 

Ze względu na to, ze gwiazda jest otoczona jaśniejącym wodorem, W26 staje się bardzo interesującym obiektem. To dlatego europejscy astronomowie pracujący w znajdującym się w Chile Europejskim Obserwatorium Południowym skierowali swoje urządzenia w jej stronę.

Klaster Westerlund 1 zawierający gwiazdę W26 - Źródło: VLT/ESA

Uczeni starają się skorzystać z nadarzającej się okazji i pogłębić trochę wiedze na temat tego typu obiektów. Gwiazda W26 została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 1998 roku. Według teorii takie obiekty nie istnieją szczególnie długo i ich cykl życia trwa kilka milionów lat. Z modeli wynika, że po odrzuceniu paliwa gwiazdy tego typu eksplodują jako supernowa. Z pewnością taki los spotka również W26.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze