Mgławica Pierścień ujawniła swój prawdziwy kształt

Kategorie: 

Źródło: NASA/Teleskop Hubble

Kosmiczny Teleskop Hubble'a sfotografował jeden z najbardziej znanych obiektów kosmicznych, tak zwaną Mgławicę Pierścień. Jej nazwa nie jest przypadkowa, bo rzeczywiście przypomina kształtem pierścień. Teraz jednak po nowych zdjęciach z HST astronomowie żartują, że zamiast "pierścień" mgławica powinna zostać nazwana "pączek".

 

Autorem zabawnego postulatu jest Robert O'Dell z  Vanderbilt University w Nashville. To właśnie on prowadził badania tego znanego obiektu mgławicowego. Wykorzystano obserwacje z kosmicznego teleskopu Hubble'a oraz z kilku wiodących obserwatoriów ziemskich. Dzięki tej pracy udało się ustalić, że słynna mgławica ma dużo bardziej skomplikowaną strukturę. Już wcześniej wiedziano, że jest to jaśniejąca gazowa struktura w okolicy umierającej gwiazdy. Teraz dzięki mnogości źródeł danych zdołano stworzyć model 3D mgławicy.

Mgławica Pierścienia jest oddalona o 2000 lat świetlnych od Ziemi i mierzy w sumie jeden rok świetlny. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Lutni i jest bardzo popularnym celem dla amatorskich obserwacji astronomicznych. Mgławica występuje pod oznaczeniami Messier 57, M57 lub NGC 6720. Obiekt ten jest zwrócony w stronę Ziemi tak, że zawsze widać wyraźny pierścień.

 

Obiekt ten bywa też nazywany mgławicą planetarną, lub protoplanetarna. Z takiego budulca podobno powstają planety. Obserwacje M57 pozwala też wyobrazić sobie jak będzie wyglądał Układ Słoneczny, gdy Słońce skończy w taki sam sposób jak gwiazda, która umarła w tej odległej okolicy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz