Mgławica Bumerang czyli najzimniejsze miejsce we Wszechświecie!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Znajdująca się w konstelacji Centaura, mgławica Bumerang to kosmiczne zjawisko, które zadziwia naukowców od lat. Położona około 5000 lat świetlnych od Ziemi, mgławica ta wydaje się być najzimniejszym miejscem we wszechświecie, z temperaturą wynoszącą zaledwie 1 kelwin (mniej więcej -272°C). Prowadzone badania pozwoliły jednak na odkrycie znacznie więcej tajemnic, które ta mgławica skrywa.

 

Nazwa "Mgławica Bumerang" wywodzi się z jej wyjątkowego kształtu, który w początkowych obserwacjach przywoływał skojarzenia z bumerangiem lub klepsydrą. Wynikało to z badań przeprowadzonych przez teleskopy naziemne, które jednak nie były w stanie dostarczyć pełnego obrazu. Dopiero zastosowanie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a pozwoliło na ujawnienie jej prawdziwej natury - mgławica ta przypomina raczej upiorną postać, niczym duch z kosmicznej otchłani.

 

Mgławica Bumerang jest jednocześnie wyjątkowa z innego powodu - jest mgławicą przedplanetarną. W odróżnieniu od mgławic planetarnych, które zawdzięczają swoje jaskrawe kolory i fantastyczne kształty emisji światła ultrafioletowego pochodzącego od białego karła w ich centrum, mgławica Bumerang nie posiada zdolności do emitowania tego typu światła.

 

Dzięki badaniom przeprowadzonym przy użyciu teleskopu ALMA, naukowcy mają okazję zagłębić się w złożoność cyklu życia gwiazd i procesów, które prowadzą do powstawania mgławic planetarnych. Pozwala to także na obserwowanie innych gwiazd, znajdujących się w różnych stadiach ich istnienia, w tym takich, które przypominają nasze własne Słońce.

 

Jednak to nie jedyna fascynująca cecha mgławicy Bumerang. Mimo iż jest ona najzimniejszym miejscem we wszechświecie, naukowcy odkryli, że jej krawędzie zaczynają się nagrzewać. Jest to prawdopodobnie efekt fotoelektryczny, który został po raz pierwszy zasugerowany przez Alberta Einsteina. Zgodnie z tym zjawiskiem, materia pochłania energię świetlną i emituje fotoelektrony, co jest podstawą działania technologii takich jak panele słoneczne.

 

Mimo iż mgławica Bumerang wydaje się być miejscem pełnym niewyjaśnionych zagadek, to właśnie te tajemnice przyciągają do niej naukowców z całego świata. Jej wyjątkowy, upiorny kształt i niesamowita zimno sprawiają, że jest jednym z najbardziej niezwykłych obiektów we wszechświecie. Badania mgławicy Bumerang otwierają nowe możliwości w zrozumieniu funkcjonowania wszechświata i pozwolą nam na lepsze zrozumienie nie tylko kosmicznej przestrzeni, ale także nas samych i świata, w którym żyjemy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz