Masywne gwiazdy uciekają z młodej gromady w sąsiedniej galaktyce
Image

Holenderscy astronomowie z Uniwersytetu w Amsterdamie (UVA) dokonali niezwykłego odkrycia przy użyciu teleskopu kosmicznego Gaia. Zarejestrowali oni wyrzuty aż 55 masywnych gwiazd z młodej gromady R136, znajdującej się w Wielkim Obłoku Magellana (BMO) - galaktyce satelitarnej Drogi Mlecznej.
Gromada R136 położona jest około 158 tysięcy lat świetlnych od Ziemi i jest domem dla setek tysięcy gwiazd. Znajduje się ona w obszarze intensywnego formowania się nowych obiektów niebieskich. Niektóre z gwiazd w R136 są aż 300 razy masywniejsze od naszego Słońca, co czyni je jednymi z największych znanych nam gwiazd we Wszechświecie.
Naukowcy odkryli, że "uciekłe" gwiazdy opuściły R136 w dwóch etapach w ciągu ostatnich 2 milionów lat. Niektóre z nich przemieszczają się w przestrzeni kosmicznej z zawrotną prędkością sięgającą 100 tysięcy kilometrów na godzinę. Zdaniem ekspertów, niektóre z tych obiektów będą miały czas na przebycie około 1 tysiąca lat świetlnych, zanim skończy im się paliwo i eksplodują w spektakularnych supernowych.
Według badaczy, gwiazdy są wyrzucane z R136 w wyniku zakłóceń grawitacyjnych spowodowanych zbyt dużą gęstością gwiazd w tym obszarze. "Uważamy, że drugi epizod lotu gwiazd miał miejsce w wyniku interakcji R136 z inną pobliską gromadą, którą odkryto dopiero w 2012 roku" - wyjaśnił członek zespołu i badacz z Uniwersytetu w Amsterdamie, Alex de Cauter.
To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na procesy zachodzące w młodych, aktywnych obszarach formowania się gwiazd. Obserwacja masywnych gwiazd opuszczających swoje macierzyste środowisko w tak spektakularny sposób dostarcza cennych informacji na temat dynamiki i ewolucji tych fascynujących obiektów.
Badania te nie tylko poszerzają naszą wiedzę na temat gwiazdotwórstwa, ale także mogą mieć implikacje dla naszego rozumienia ewolucji galaktyk i ich składu. Śledzenie losów tych "uciekających" gwiazd może dostarczyć nowych wskazówek na temat procesów, które kształtują strukturę i skład galaktyk, takich jak Wielki Obłok Magellana.
Odkrycie to jest kolejnym przykładem na to, jak zaawansowane techniki obserwacyjne, takie jak wykorzystanie teleskopu kosmicznego Gaia, pozwalają nam na coraz głębsze poznanie tajemnic Wszechświata. Badania te bez wątpienia zainspirują kolejne pokolenia astronomów do dalszego zgłębiania fascynujących zagadek, jakie kryje w sobie otaczająca nas kosmiczna rzeczywistość.
- Dodaj komentarz
- 165 odsłon