Na Marsie znaleziono dumę radzieckiego programu kosmicznego

Kategorie: 

Mars-3, moduł lądownika - foto: wikipedia.org

Dzięki analizom zdjęć powierzchni Marsa, wykonywanym przez należącego do NASA orbitera Mars Reconnaissance, odkryto radziecką sondę "Mars-3", która wylądowała na Czerwonej Planecie pod koniec 1971 roku.

 

Zdjęcia analizowali rosyjscy zapaleńcy poszukujący śladów bytności historycznych radzieckich próbników. Wielkość i kształtu obiektu jest w pełni zgodny z radziecką sondą. Zdjęcie przedstawia spadochron, osłonę termiczna i moduł lądownika.

Radziecka automatyczna sonda międzyplanetarna Mars-3 składała się z modułu orbitera i lądownika. Orbiter nie zdołał dotrzeć na zakładaną orbitę o okresie obiegu 20 godzin, ale w związku z utrata części paliwa znalazł się ostatecznie na orbicie 12 godzinnej. Dokładnie 2 grudnia 1971 roku na Czerwonej Planecie znalazł się lądownik. Było to pierwsze i jedyne lądowanie na Marsie dokonane przez Rosjan. Wszystkie inne misje skończyły się fiaskiem.

Orbiter sondy Mars-3

Planowano, że sonda będzie badać Marsa z orbity, jak i z powierzchni, ale komunikacja z urządzeniem została utracona 14,5 sekundy po tym, gdy urządzenie zaczęło przekazywać informacje.  Zdaniem ekspertów, sonda została uszkodzona w wyniku rozładowania elektryczności statycznej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze