Lodowe fontanny na Enceladusie

Kategorie: 

Źródło: NASA/Sonda Cassini

Księżyc Saturna, Enceladus jest niezwykłym ciałem niebieskim. Glob ten prawdopodobnie posiada podlodowy ocean, który istnieje tam dzięki temu, że potężna grawitacja gazowego giganta wywiera na niego wpływ ogrzewając jego wnętrze. Niekiedy dochodzi do tego, że siły te rozrywają powłokę lodu i w przestrzeń kosmiczną eksplodują wodne fontanny.

 

Oczywiście biorąc pod uwagę odległość od Słońca nie ma tam warunków do pozostawania wody w stanie ciekłym i niemal natychmiast zamarza ona tworząc lodowe kolumny. Po raz pierwszy te niezwykłe gejzery zostały odkryte w 2005 roku. Dokonano tego dzięki sondzie kosmicznej Cassini, która przesłała na Ziemię niezwykłe fotografie.

Kosmiczny gejzer tak bardzo zafascynował naukowców, że postanowili zbadać skład tych tworów wlatując w ich okolice za pomocą wspomnianej sondy Cassini. Odkryto, że oprócz wody fontanny zawierają amoniak, metan, acetylen, formaldehyd i inne substancje.

Zjawiska zachodzące na Enceladusie bywają też nazywane kriowulkanizmem. Astronomowie twierdzą, że tego typu aktywność występuje też na niektórych obiektach z tak zwanego Pasa Kuipera. Jako jedna z hipotez wyjaśniających to jak może dochodzić do tego typu erupcji podawana jest też możliwość zachodzenia rozpadu radioaktywnego, który byłby w stanie generować odpowiednio dużo energii potrzebnej do wystąpienia takich gejzerów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika pirogronian

Jak zwykle zapominają o

Jak zwykle zapominają o oddziaływaniach elektrycznych, wszechobecnych w kosmosie. Niech zgadują, skąd sie biorą te fenomeny, za to im płacą. Ja wiem, i dzielę się tą wiedzą za darmo.