Łazik Curiosity posiada dowody na istnienie wody w stanie ciekłym pod powierzchnią Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA
Znajdujący się na Marsie łazik Curiosity dokonał przełomowego odkrycia - odnalazł dowody wskazujące na istnienie wody w stanie ciekłym pod powierzchnią planety. Dotychczasowe dowody wskazywały, że woda rzeczywiście się tam znajduje lecz jest ona w postaci lodu.

 

Warunki jakie panują na Marsie powodują, że woda w stanie ciekłym właściwie nie powinna tam istnieć. Jednak marsjańska gleba jest bogata w sól - nadchloran wapnia o właściwościach higroskopijnych. Oznacza to, że związek zachowuje się niczym gąbka, tj. wchłania parę wodną. Próg zamarzania cieczy obniża się wtedy do -70 stopni Celsjusza.

 

Pomiary jakich dokonał łazik Curiosity wskazują, że gleba jest wilgotna ze względu na znajdującą się w niej solankę. Podczas marsjańskiej nocy, nadchloran wapnia pochłania parę wodną, przez co nie zamienia się ona w lód, natomiast gdy na Marsie zaczyna się dzień, woda z roztworu zaczyna parować.

 

Według naukowców, możemy mieć w tym przypadku do czynienia z cyklem wodnym, podobnym do tego jaki ma miejsce na naszej planecie. Odkrycie jeszcze nie udowadnia istnienia wody w stanie ciekłym na Marsie, ale uczeni nie wykluczają takiej możliwości. Wyniki badań pojawiły się w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego Jorunal Geoscience.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika una

"..Próbki gruntu dostarczone

"..Próbki gruntu dostarczone z Marsa mają zadziwiajace właściowści..." jakoś tak napisali kilkanaście lat temu i była to sensacja ogólnoświatowa i naukowa bo stwierdzili, że po dodaniu wody do marsjańskiego gruntu wydzielają się bardzo duże ilości tlenu. Ale sensacja jak się pojawiła tak szybko została zakopana w naukowych sejfach. A dziś niby sensacje o wodzie, ciekawe kiedy powiedzą o tlenie.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Własciwie o czym tu mówimy?!

Własciwie o czym tu mówimy?! Należy udowodnić, że "łazik" wogóle jest na Marsie... A nie na Ziemi...
 Czy zdajecie sobie sprawy, jaka kasa została w kieszeni "organizatorów" tej ekspedycji jesli łazik zasuwa po Neavadzie...?

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Zdziwiony

HALO!!!!!  w tytule jest

HALO!!!!!
 w tytule jest napisane ze {
Łazik Curiosity posiada dowody na istnienie wody w stanie ciekłym pod powierzchnią Marsa} 
a w artykule {Odkrycie jeszcze nie udowadnia istnienia wody w stanie ciekłym na Marsie, ale uczeni nie wykluczają takiej możliwości.}.