Na księżycu Europa odnaleziono ślady minerałów podobnych do gliny

Kategorie: 

Źródło: NASA/ Galileo

Według ostatnich obserwacji przeprowadzonych przez NASA za pomocą sondy kosmicznej Galileo, na księżycu Europa odnaleziono potencjalne składy różnych typów minerałów, wśród których znalazła się również glina. Informacja jest tak niezwykła, że nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.

 

Niespodziewane minerały znaleziono na czwartym, co do wielkości księżycu gazowego giganta Jowisza. To ciało niebieskie ten należy do grupy księżyców Galileuszowych. Jest to też szósty, co do wielkości satelita w całym Układzie Słonecznym. Jego powierzchnia jest bardzo równa, znaleziono na nim zaledwie kilka wyższych punktów.

Ksiezyc Europa - foto: NASA/Voyager 2

Księżyc ten jest w całości skuty lodem, ale pod jego powierzchnią znajduje się prawdopodobnie słonowodny ocean. Lodowa pokrywa cały czas podlega dynamicznym zmianom, a świadczą o tym zaobserwowane wielokrotnie pęknięcia i rysy.

Ksiezyc Europa - foto: NASA/Galileo

Zlokalizowane tam minerały, według naukowców są pozostałością zderzeń z asteroidami lub kometami. Astronomowie od dawna spekulują, że taką drogą mogą docierać nawet związki, które są jednymi z głównych czynników powstawania życia. Jeśli któreś z ciał niebieskich naszego systemu planetarnego może podtrzymywać życie to jest to przede wszystkim Europa.

Porównanie wielkości Europy do Księżyca i Ziemi - foto: wikipedia.org

Specjaliści snują plany misji na ten księżyc, której celem miałoby być lądowanie przewiercenie się przez pokrywę lodową w celu wpuszczenia do znajdującego się tam oceanu specjalnej sondy badawczej, która mogłaby potwierdzić lub wykluczyć obecność jakichś form życia.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze