Na księżycu Dione może znajdować się podlodowy ocean

Kategorie: 

Księzyc Saturna, Dione, widziany przez sondę Cassini. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Dione pozyskane z sondy kosmicznej Cassini wskazują, że pod powierzchnią księżyca Saturna może się znajdować ocean. Upodobniłoby to Dione do innego satelity Saturna, Enceladusa.

 

Jak twierdzą naukowcy ten typ oceanu, jaki może się tam znajdować byłby w stanie podtrzymywać istnienie życia pozaziemskiego.  Wcześniej takie podlodowe oceany zostały znalezione na wspomnianym Enceladusie.  Naukowcy uważają, że są one też na księżycach Jowisza, a konkretnie na Europie i na Ganimedesie.

Janiculum Dorsa - Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Magnetometr sondy Cassini zarejestrował słaby strumień cząstek pochodzących z Dione i zdjęcia wykazały, że pod lodową skorupą może się ukrywać warstwa substancji w formie ciekłej. W innych obrazach widziano pęknięcia podobne do tych, przez które lód jest wyrzucany na Enceladusie. Badanie grzbietu Janiculum Dorsa znajdującego się na Dione wskazuje na to, że jest on cieplejszy niż reszta, a to już zagadka.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Ogrzewanie może być przypisana rozciąganiu i ściskaniu Dione pod wpływem grawitacji Saturna, ale tylko przy założeniu istnienia oceanu pod powierzchnią satelity.  Jeżeli satelita ma warstwę powierzchniową i płynny rdzeń, który może się swobodnie przesuwać wpływ grawitacji Saturna powodowałby ciepło, które jest 10 razy większe niż w przypadku gdyby warstwy płynu nie było.  To przekonało naukowców do tego, że musi tam być warstwa z płynem, najprawdopodobniej wodą. Grubość lodu nad nim szacuje się na 50 km.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen