Księżyc Europa jest pokryty ogromnymi lodowymi kolcami
Image
Jak wynika z najnowszych ustaleń naukowców z Cardiff University, księżyc Europa może okazać się bardzo trudnym obiektem dla misji kosmicznych. Badania wskazują, że ten jowiszowy księżyc jest pokryty wielkimi lodowymi kolcami, które mogą utrudnić lądowanie przyszłych sond.
Europa, jeden z największych księżyców Jowisza, znajduje się w centrum zainteresowania naukowców ze względu na obecność lodowej skorupy, pod którą może znajdować się ocean wody w stanie ciekłym. Od dawna planuje się misje kosmiczne, które pozwolą zbadać księżyc pod kątem występowania życia bakteryjnego.
Jednak naukowcy z Cardiff University posługując się danymi obserwacyjnymi odkryli, że księżyc Europa posiada na swojej powierzchni tzw. penitenty - wielkie lodowe szpile o wysokości nawet 15 metrów, które mogą znajdować się w odległości około 7,5 metra od siebie. Penitenty mogą być bardziej rozpowszechnione na równiku.
Pole penitentów w Górnym Rio Blanco, Centralne Andy Argentyńskie – źródło: Arvaki/CC BY-SA 3.0
Najlepiej wykształcone przykłady penitentów występują w Andach Środkowych w Ameryce Południowej, w Pamirze i Hindukuszu w środkowej Azji oraz w masywie Kilimandżaro w Afryce Centralnej. Penitenty powstają w procesie, zwanym sublimacją, gdy część lodu i śniegu przechodzi ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy.
Lodowe szpile stanowią poważne zagrożenie dla misji kosmicznych. Naukowcy powinni uwzględnić powyższe odkrycie, zanim zaplanują misję, zakładającą lądowanie na Europie.
- Dodaj komentarz
- 1753 odsłon
bezczelna manipulacja! Nie
bezczelna manipulacja! Nie odkryto żadnej wody a lodowe kolce nie są lodem wodnym, lecz merkaptanowym!
Jeśli to prawda, co napisałeś
Dodane przez Angelus Maximus Rex w odpowiedzi na bezczelna manipulacja! Nie
Jeśli to prawda, co napisałeś, to musi tam podobnie "capić" (gdyby można to było wąchać) jak w kuchni, gdy gazownicy okresowo nasycają gaz "fetorkiem" siarkopochodnym.