Kosmiczny teleskop Herschel kończy misję na orbicie

Kategorie: 

Teleskop kosmiczny Herschel - źródło:ESA

Chłodziwo należącego do ESA teleskopu Herschel jest już wyczerpane. Oznacza to, że wkrótce urządzenie nie będzie w stanie utrzymać właściwej temperatury pracy, w okolicy zera absolutnego, co wiąże się z jego uszkodzeniem i końcem orbitalnej misji.

 

Ciekły hel pozwalał na uzyskanie temperatur pozwalających na obserwowanie odległego wszechświata. Herschel rozpoczął pracę z ponad 2300 litrami ciekłego helu. Hel był powoli odparowany aż do ostatecznego opróżnienia zbiorników.

Wielki Obłoku Magellana - galaktyka karłowata na orbicie Drogi Mlecznej widziana w podczerwieni - Źródło: ESA

Potwierdzenie, że hel jest w końcu wyczerpany przyszło podczas codziennej sesji komunikacyjnej ze stacją naziemną ESA w Australii Zachodniej. Dowodem jest zauważalny wzrost temperatury mierzonej przez czujniki z instrumentów Herschela.

Mgławica Oriona - Źródło: ESA

W trakcie swojej pracy Herschel Space Observatory wykonało ponad 35 tysięcy obserwacji naukowych, gromadząc ogromne archiwum zdjęć kosmosu dokonywanych w paśmie podczerwonym. Misja teleskopu Herschel została wykonana a efekty pracy tej wspaniałej maszyny będziemy analizować jeszcze przez długi okres czasu.

M31 czyli Galaktyka Andromedy - Źródło: ESA

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz