Kometę PanSTARRS można oglądać na niebie w towarzystwie galaktyki Andromedy

Kategorie: 

Źródło: universetoday.com / Chris Schur

W ciągu najbliższych tygodni kometa PanSTARRS będzie widoczna w tej samej okolicy co galaktyka Andromedy, najjaśniejszej galaktyki obserwowanej na niebie półkuli północnej. W tej chwili można ją zobaczyć zarówno na niebie, późnym wieczorem lub wcześnie rano.

 

Oczywiście bliskość komety PanSTARRS i galaktyki Andromedy jest raczej pozorna. W rzeczywistości to nic więcej niż złudzenie optyczne. Kometa będzie w odległości 195 milionów kilometrów od Ziemi, a galaktyka Andromedy jest w odległości 2,5 miliona lat świetlnych. (195 000 000 km wynosi około 0,00002 lat świetlnych.) Jednak ich koniunkcja będzie wyglądać świetnie zwłaszcza przez teleskop. Z pewnością umożliwi to astronomom amatorom wykonanie kilku fantastycznych fotografii.

Foto: John Chumack - www.galacticimages.com

Teraz można oglądać kometę PANSTARRS po zmierzchu i o świcie. W najbliższych dniach przeszkodą może być jasny księżyc, który w ciągu kilku dni uniemożliwi obserwację komety o poranku, ale można spróbować zobaczyć wydłużoną sylwetkę komety na północno-zachodnim niebie na około godzinę i 15 minut przed wschodem Słońca.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika P J

Rozumiem ze admin sie tylko

Rozumiem ze admin sie tylko przejezyczyl. Galaktyka
Andromedy znajduje sie w naszej grupie lokalnej i
Znajduje sie od nas ok ok 2.5mln lat swietlnych a
moze nawet blizej