Kometa XXI wieku szybko zbliża się do Słońca

Kategorie: 

Kometa ISON widziana w połowie kwietnia 2013 przez kosmiczny teleskop Hubble'a

Historia komety C/2012 S1 ( ISON) zaczęła się 21 września 2012 roku. To właśnie wtedy Rosjanie, Vitali Nevski i Artyom Novichonok odkryli ją dla świata. Oni zobaczyli ją wtedy, gdy jej jasność była jeszcze bardzo niepozorna. Od tego czasu cały czas rośnie i taki stan rzeczy potrwa przynajmniej do listopada tego roku.

 

Fakt, że kometa ISON znajdzie się 0,012 AU od naszej pobliskiej gwiazdy to główna niewiadoma, co do zdolności jej przetrwania. W tej chwili można tylko spekulować, bo ten obiekt kosmiczny nadlatujący z okolic Obłoku Oorta przybywa do Układu Słonecznego po raz pierwszy.

Z pewnością jednak nie po raz ostatni i nie wiadomo tylko, czy kometa ta w jednym kawałku oddali się w przestrzeń kosmiczną czy też rozpadnie się ze względu na ekstremalne zbliżenie ze Słońcem. Nastąpi to między listopadem 2013 a styczniem 2013. W międzyczasie kometa ISON zbliży się na odległość 0,4 AU do Ziemi. Wtedy otaczający ją obłok gazów powinien być tak jasny, że kometa będzie widoczna nawet w dzień.

W połowie kwietnia nowe zdjęcia tego obiektu przesłał HST, czyli teleskop kosmiczny Hubble'a. Zbliżającą się kometę obserwują też większe ziemskie teleskopy. Na razie widać tylko wzrastającą ilość emitowanego pyłu. Wielkość jądra komety szacuje się na około 5-6 km. Obecnie przekroczyła już orbitę Jowisza i wraz ze wzrostem prędkości orbitalnej porusza się pod wpływem grawitacji do centrum Układu Słonecznego.

 

Mniej więcej w październiku kometa ISON zbliży się na około 10 milionów kilometrów do Marsa. To nie lada gratka, aby wykonać szczegółowe jej zdjęcia na przykład za pomocą wyposażonego w teleskop sztucznego satelity Marsa o nazwie Mars Reconnaissance Orbiter.

Peryhelium, czyli moment największego zbliżenia do Słońca nastąpi w przypadku komety ISON 28 listopada 2013 roku. Odległość jądra komety od powierzchni Słońca wyniesie wówczas tylko trochę ponad milion kilometrów. To naprawdę ekstremalnie blisko.

 

Już w październiku 2013 r., kometa będzie widoczna za pomocą lornetki, a od listopada 2013 do stycznia 2014 będzie widoczna gołym okiem.  Długość jej warkocza na nieboskłonie Ziemi może osiągnąć imponujący rozmiar aż 45 stopni.  Do 28 listopada, czyli przed upływem peryhelium, kometa ISON będzie najlepiej widoczna rano w obszarach sąsiadujących z równikiem, na krótko przed wschodem słońca.  Jednak po przejściu peryhelium najkorzystniejsze warunki do obserwacji będą na kręgu polarnym naszej planety.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze