Kometa PanSTARRS widoczna na niebie w okolicy Księżyca

Kategorie: 

Kometa PanSTARRS w Rio Rancho - Foto: Josh Knutson

Wypatrzenie komety PanSTARRS nie jest rzeczą łatwą. Przede wszystkim trzeba wiedzieć gdzie szukać a poza tym trzeba mieć niebo bez chmur, z czym może być nawet gorzej niż z orientacją w konstelacjach. W takiej sytuacji nie ma rady, trzeba się zdać na obserwacje uwiecznione przez astrofotografów z innych krajów.

 

Są na szczęście jeszcze miejsca gdzie prowadzone są ciekawe obserwacje. Kometa osiągnęła już magnitudę jasności - 0,5, która będzie stopniowo spadać. Jednak w pogodne dni kometa będzie widoczna jeszcze na koniec marca a jej jasność może być porównana z całkowitą jasnością siedmiu gwiazd Wielkiego Wozu. Z każdym następnym dniem będzie się stawała coraz ciemniejsza wraz ze wzrostem jej odległości od Słońca.

Kometa PanSTARRS jest aktualnie widoczna nisko nad horyzontem, każdego dnia na zachodzie. Obserwacje można prowadzić zaraz po zajściu Słońca. W niektórych miejscach we wtorek wieczorem udało się zobaczyć kometę w bezpośredniej okolicy Księżyca. W nocy kometa była widoczna pod jego rogalem.  Kometa porusza się od północnego zachodu na linii horyzontu w górę w kształcie łuku. Najlepiej jest ja oglądać za pomocą lornetki lub teleskopu. Kometa widoczna jest też gołym okiem i wygląda wtedy, jako jasny punkt.

Kometa PanSTARRS 13 marca 2013 w okolicy Las Vegas - Foto: Tyler Leavitt

 

W Europie kometę nazwano już wielkanocną ponieważ będzie ją można oglądać do Wielkanocy. Lepiej się napatrzyć bo wkrótce zostanie po niej tylko wspomnienie a wróci do nas dopiero za 100 tysięcy lat.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz