Kometa PanSTARRS jest już widoczna w STEREO Behind

Kategorie: 

Kometa Pan-STARRS widziana w SOHO 10 marca 2013 - Źródło: NASA

Ponieważ w Polsce nie da się oglądać gwiazd nie zobaczymy też jasnej komety C/2011 L4 zwanej też od nazwy teleskopu, za pomocą, którego ją wypatrzono kometą PanSTARRS. Pozostaje cieszyć się tysiącami zdjęć wykonanych przez ludzi żyjących w bardziej pogodnych krajach. Oprócz tego kometę da się oglądać za pomocą niektórych obserwatoriów słonecznych, na przykład STEREO.

 

Kometa z długim warkoczem jest dobrze widoczna za pomocą satelity STEREO Behind. Obecnie jasność komety jest szacowana na +1. Pył wchodzący w skład komy odbija światło słoneczne, co powoduje jaśnienie warkocza. Kometa PanSTARRS będzie kontynuowała swój marsz i będzie widoczna w północnej hemisferze jeszcze przynajmniej do końca marca.

Pewnym pocieszeniem dla obserwatorów nieba pozbawionych widoku komety PanSTARRS jest to, że zaraz za nią leci kometa Lemmon a w listopadzie spodziewana jest bardzo jasna kometa ISON, której jasność ma dojść do wartości ujemnych, czyli w dzień będzie jaśniejsza od Księżyca. Widoki, jakie wtedy zobaczymy w STEREO będą z pewnością jeszcze bardziej spektakularne.

 

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze