Kometa PanSTARR jest już widoczna gołym okiem

Kategorie: 

Kometa Pan-STARRS zdjęcie z 5 marca 2013 wykonane w CSIRO Parkes Radio Observatory, Nowa Południowa Walia, Australia. - Źródło: John Sarkissian/SpaceWeather.com

Kometa PanSTARRS jeszcze nie znalazła się w peryhelium. Jednak rośnie też chmura gazów odparowywanych z jej jądra na skutek rosnącej temperatury w okolicy gwiazdy. Oprócz tego na półkuli południowej widoczna jest już druga kometa Lemmon.

 
Obserwatorzy nieba dysponujący lepsza widocznością niż ta panująca nad Polską twierdzą, że kometa PanSTARRS jest już widoczna gołym okiem. Tak jak przewidywano najlepsze warunki do obserwacji panują zaraz po zachodzie Słońca. Kometa znajdzie się najbliżej gwiazdy 10 marca 2013. Dystans wyniesie 0,3 AU. Niestety ze względu na jej usytuowanie o 15 stopni od Słońca dopóki ono nie zajdzie to jego blask przysłoni kometę.
Jak na razie nic nie wskazuje na to aby miało dojść do fragmentacji tego ciała niebieskiego więc pozostaje liczyć na dobrą pogode w Polsce co może pozwoli ją zobaczyć chociaz raz i w naszym kraju. Za to na półkuli południowej nadal widac kometę PanSTARRS i juz pojawiła się kometa Lemmon (C/2012 F6). Jak widać na poniższym zdjęciu obie są widoczne nawet równocześnie. To ekstremalnie rzadki przypadek aby na nieboskłonie były dwie jasne komety.
Wieczorne niebo nad putynią Atacama. Komety Lemmon i PANSTARRS obie z warkoczami - Źródło: Yuri Beletsky
Aby uzmysłowić sobie jak wygląda pas korzystnych obserwacji komety PanSTARRS warto zapoznać sie z poniższym nagraniem.

 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz