Kometa Pan-STARRS na niesamowitej fotografii

Kategorie: 

Kometa Pan-STARRS, 23 maja 2013 roku - Foto: Joseph Brimacombe

Pierwsza z jasnych komet, które pojawiły się w tym roku na ziemskim niebie to kometa Pan-STARRS. Niestety ciągłe zachmurzenie nie pozwoliło na ciekawe obserwacje z Polski, ale, mimo, iż to ciało niebieskie odleciało już od naszej planety nadal udaje się zrobić mu ciekawe zdjęcia.

 

Na jedno z nich zwrócił uwagę znany serwis branżowy Space.com, który pokazał na swoich łamach astrofotografię wykonaną przez Josepha Brimacombe. Została ona zrobiona już jakiś czas temu, bo 23 maja 2013 roku, i jak to często bywa w przypadku astrofotografii, zrobiono ją z długim, 30 minutowym czasem naświetlania.

 

Na zdjęciu tym oprócz warkocza widać też tak zwany antywarkocz, czyli strukturę komy zdającej się kierować się w stronę Słońca. To typowe zachowanie komety, która minęła już peryhelium swojej orbity wokół gwiazdy. Dodajmy, że ma ona okres obiegu wynoszący 110 tysięcy lat, a została odkryta w czerwcu 2011 roku za pomocą teleskopu  Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) na Hawajach i stąd jej nazwa.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz