Kometa, na której wylądował europejski pojazd znalazła się najbliżej Słońca
Image
Niedawno cały astronomiczny świat pasjonował się losami misji kosmicznej Rosetta i lądownika Philae, który jako pierwszy w historii ziemski pojazd osiadł na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimenko. Wczoraj kometa ta osiągnęła peryhelium, kiedy znalazła się 186 mln kilometrów od naszej gwiazdy.
Najnowsze dostępne obrazy komety pochodzące z wciąż towarzyszącego temu ciału niebieskiemu orbitera Rosetta, powstały na zaledwie kilka godzin przed upływem peryhelium. Aktywność komety jest dobrze widoczna na tych i wielu wcześniejszych obrazach. Można na nich zobaczyć wiele strumieni gazów wypływających z jądra.
[ibimage==15499==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Liczne dźety gazowe - Źródło: ESA/Rosetta/MPS dla OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Szczególną uwagę naukowców wzbudził szczególnie jeden dżet gazowy, który zaobserwowano 29 lipca, jeszcze przed peryhelium. Zdjęcia z sondy Rosetta nie pokazały niczego na ujęciu wykonanym 18 minut wcześniej i nie było nic widać również podczas kolejnego zdjęcia po następnych 18 minutach (interwał czasowy między fotografiami). Oznacza to, że niektóre emisje gazowe przebiegają tam bardzo gwałtownie.
[ibimage==15500==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Widoczny jasny dżet gazowy 29 lipiec podczas podejścia do Słońca - Źródło: ESA/Rosetta/MPS dla OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Pomiary wykonane za pomocą aparatury znajdującej się na powierzchni sondy Rosetta sugerują, że kometa wyrzuca w przestrzeń do 300 kg pary wodnej na sekundę. To odpowiednik dwóch pełnych wanien wody i jest to aż o tysiąc razy większa emisja niż odnotowano w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy Rosetta po raz pierwszy zbliżyła się do komety 67P/Czuriumow-Gierasimenko.
[ibimage==15501==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Kometa w trakcie peryhelium - Źródło: ESA/Rosetta/MPS dla OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Potem emisja pary wodnej dochodziła do ilości 300 gramów na sekundę, co odpowiada dwóm szklankom wody. Oprócz gazu, kometa emituje również około 1000 kg pyłu na sekundę, co powoduje, że Rosetta operuje w bardzo niebezpiecznych warunkach.
- Dodaj komentarz
- 3043 odsłon
Cyt. "oznacza to, że niektóre
Cyt. "oznacza to, że niektóre emisje gazowe przebiegają tam bardzo gwałtownie". A może przebiegają one z gwałtownością wyładowania elektrycznego?.
W ramach uzupełnienia
Dodane przez Q... (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Cyt. "oznacza to, że niektóre
W ramach uzupełnienia danych o elektrycznej naturze zjawiska otoczki gazowo-pyłowej komet: Rosetta Mission Update Jets of Comet 67P -- Failed Explanations Continue https://www.youtube.com/watch?v=ceZqIXkX3u0 Jeśli ktoś nie rozumie j. angielskiego dostępne są automatyczne napisy po polsku. Tłumaczenie jest koszmarnie słabe ale mimo wszystko można coś zrozumieć.