Kometa ISON została sfotografowana za pomocą kamery wysokiej rozdzielczości

Kategorie: 

Źródło: kadr z nagrania

Pracownicy japońskiej sieci telewizyjnej NHK udali się ze swoim sprzętem do obserwatorium astronomicznego znajdującego się w zachodniej Japonii i zdołali wykonać nowe zdjęcia komety C/2012 S1 zwanej też po prostu ISON.

 

Wyniki ich pracy można oglądac na załączonym poniżej nagraniu filmowym. Już na pierwszy rzut oka widać, że zdecydowanie przyspiesza parowanie jądra komety. Daje to pewną nadzieję na zauważalny wzrost jasności tego ciała niebieskiego.

 

Według wstępnych prognoz astronomów, które pojawiły się już po odkryciu komety, do czego doszło we wrześniu 2012 roku, miała ona być najjaśniejszym obiektem tego typu, który zbliżył się do Słońca w ciągu ostatnich dekad. W rzeczywistości przyrost jasności tej komety pozostawał w tyle za oczekiwaniami.

 

Do peryhelium dojdzie już 28 listopada 2013 roku i wtedy kometa ISON zbliży się na rekordowe 1,2 miliona kilometrów od powierzchni gwiazdy. Wśród środowiska naukowego nie ma zgody, co do tego, w jakiej kondycji pokona ona te trudność. Jedni sugerują, że ciepło i słoneczna grawitacja rozszarpie ją na strzępy, a inni wskazują na brak fluktuacji komy, co mogłoby wskazywać na nieuchronną fragmentację.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze