Kometa ISON może jednak przetrwać spotkanie ze Słońcem

Kategorie: 

Kometa ISOn widziana 13 października 2013 roku

Astronomowie wyraźnie się pogubili i nowe doniesienia na temat komety ISON są niekiedy sprzeczne. Dopiero, co informowaliśmy o ustaleniach specjalistów z Kolumbii, którzy nie wierzą w zdolność przetrwania komety jej ekstremalnego zbliżenia do Słońca, a już pojawiają się głosy odrębne.

 

Uczeni z American Astronomical Society zasugerowali, że kometa ISON raczej na pewno przetrwa peryhelium. Podstawowym kryterium, jaki wzięto pod uwagę jest wielkość jadra. Gdyby było ono mniejsze niż 200 metrów i posiadało typową gęstość kometa nie powinna przetrwać bliskiego spotkania z gwiazdą.

Jednak obserwacje dokonane za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a oraz z innych teleskopów naziemnych, wskazują, ze ISON ma średnice od 1 do 4 kilometrów, a to powinno wystarczyć do przetrwania ekstremalnych temperatur panujących 1,2 miliona kilometrów od powierzchni Słońca.

Astronom Jian-Yang Li z Planetary Science Institute przeanalizował gazowy dżet wydobywający się z jądra. Rotacja jądra wskazuje na to, że tylko jedna ze stron komety jest nagrzewana przez Słońce. Li odniósł się do zmiany koloru komety stwierdzając, że zaobserwowana poprzednio czerwona barwa komy uległa zmianie na zieloną wraz z wkroczeniem tego ciała niebieskiego w obszar przestrzeni o większej temperaturze.

Jego zdaniem zieleń, którą obecnie widzimy to niewątpliwie dwuatomowy węgiel i cyjanowodór. Poprzednie zdjęcia wykonane przez sondę Swift wskazują też na obecność cząstek hydroksylowych.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika zenek

Dziś widziałem ją w drodze do

Dziś widziałem ją w drodze do pracy.Było to coś niesamowitego,nad wschodnim widnokręgiem przed wschodem słońca.Jesli jutro będzie pogoda to zabiorę aparat.Ko
meta-pierwszy raz golym okiem.

Portret użytkownika Duch Siódmego Dnia

kto ma uszy niechaj słucha

kto ma uszy niechaj słucha ,co Duch mówi
...strzeżcie się ,gwiazda Marduka - gwiazda biegunowa  jest blisko ,
" zaprawdę strzeże mocno przejścia nieba i ziemi,
temu, który na górze i na dole nie znajduje przejścia, pomaga,"
co 3600 lat się zjawia i nowy swiat  objawia 
patrząc nie widzicie i słuchając, nie słyszycie ani nie rozumiecie
I spełnia się proroctwo ,które powiada :"nie przeminie to pokolenie ,a wszystko to sie stanie i nowy świat nastanie. "