Kometa ISON może być kilkukrotnie jaśniejsza od Księżyca w pełni

Kategorie: 

Kometa Hale-Bopp, ostatnia jasna kometa widoczna z Ziemi w 1997 roku

Bardzo możliwe, że szacunki NASA, co do wielkości i jasności komety ISON były zdecydowanie niedoszacowane. Już teraz mówi się na nią "kometa stulecia" i jakkolwiek jest to trochę na wyrost to niewątpliwie czeka nas wspaniały spektakl a być może również deszcz meteorów.

 

Szacunki rosyjskich astronomów wskazują, że jądro komety C/2012 S1 jest znacznie większe niż podawała agencja NASA. Może być nawet kilkanaście razy większa od komety Lovejoy, którą mogli oglądać obserwatorzy nieba z południa. Przypomnijmy, że w grudniu 2011 roku dopiero, co odkryta kometa, która według NASA miała wyparować w koronie Słońca zbliżając się do jego powierzchni, nie tylko go nie osiągnęła, ale przeleciała przez koronę gwiazdy i odleciała dalej w kosmos.

Kometa Lovejoy widziana na półkuli południowej- Foto: www.adelaidenow.com.au

Był to dość duży szok, bo nikt sobie nie wyobrażał, że kometa, która według naszego stanu wiedzy jest podobno lodową kulą, tak po prostu przeleciała przez obszar w najbliższej okolicy gwiazdy, w którym temperatura liczona jest w milionach stopni Celsjusza. Skoro kometa Ison jest przynajmniej 10 razy większa to raczej nie ma obawy, ze się rozpadnie. Pył, który powstanie podczas jej przelotu może skutkować licznymi deszczami meteorów na naszej planecie. Niektórzy sugerują, że będą to bardzo poważne naloty z przestrzeni. Szczególnie prawdopodobne jest to 12 stycznia 2014 kiedy Ziemia przeleci przez ślad komety.

 

Kometa ISON widziana przez urządzenie SWIFT należące do NASA w styczniu 2013.

Co do jasności komety ISON nadal nie ma pewności jak jasny będzie ten obiekt. Z pewnością będzie jaśniejsza niż Księżyc w pełni. Niektórzy sugerują, że wielokrotnie jaśniejsza. Prawie wszyscy zgadzają się, że będzie widoczna w dzień i osiągnie wartości ujemne według magnitudy jasności. Kometa ISON ma potencjał, aby być jedną z najjaśniejszych komet w ciągu ostatnich 50 lat, co daje nam rzadką okazję obserwować jej zmiany w najdrobniejszych szczegółach i to przez dłuższy okres czasu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze