Kometa C/2014 Q2 Lovejoy będzie ozdobą nieba na Boże Narodzenie

Kategorie: 

Kometa C/2014 Lovejoy, 21 grudnia 2014, teleskop Hyperstar 14", F/1.9

Astronomowie sugerują, że kometa C/2014 Q2 Lovejoy ma szanse stać się ozdobą ziemskiego nieba podczas tegorocznego Bożego Narodzenia. To już kolejne tego typu ciało niebieskie odkryte przez australijskiego astronoma Terrego Lovejoy'a.

 

Obiektu o oficjalnej sygnaturze C/2014 Q2 nie można nazwać kometą wieku, ale można ją z powodzeniem obserwować już od kilku miesięcy z półkuli południowej. Oczekuje się, że po przekroczeniu jasności +7 Mag, stanie się łatwym celem z Ziemi i to nie tylko teleskopem, ale nawet za pomocą lornetki i przy sprzyjającej pogodzie gołego oka.

To już piąta kometa odkryta przez Terrego Lovejoy'a. Tym razem odkryte przez niego ciało zbliżyło się do Ziemi na odległość 70 milionów km. Kometa w Układzie Słonecznym to zawsze znakomita okazja na ciekawe obserwacje.

 

Dotychczas najwięcej zamieszania z komet Lovejoy wywołała C/2011 W3, która zamiast zgodnie z prawami nauki spłonąć zbliżając się na odległość 120 tysięcy kilometrów od powierzchni gwiazdy, po prostu przeleciała przez koronę gwiazdy i nieco uszczuplona odleciała w siną dal kosmosu.

 

 

Zobacz również:

http://zmianynaziemi.pl/wideo/kometa-lovejoyc2011-w3-zmierza-w-kierunku-...

http://zmianynaziemi.pl/wideo/szok-kometa-lovejoy-przetrwala-przelot-prz...

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze