Kometa C/2012 K1 PanSTARRS staje się celem dla średnich teleskopów

Kategorie: 

Kometa C/2012 K1 PanSTARRS - Źródło: Twitter.com / @ObservingSpace

W zasięgu domowych teleskopów znajduje się hiperboliczna kometa C/2012 K1 PanSTARRS. Znajdzie się w peryhelium 27 sierpnia 2014 roku. Jednak ze względu na położenie Ziemi w tym momencie nie będzie to tak spektakularne jak mogłoby być. Tym bardziej trzeba korzystać gdy jeszcze da się ją wypatrzyć.

 

Kometa C/2012 K1 PanSTARRS zbliży się na odległość 1,05 AU, czyli na około 157 milionów kilometrów. Minie też ziemską orbitę o mniej więcej 7,5 miliona kilometrów. Obiekt ten jest w tej chwili widziany na półkuli północnej i jego obecna magnituda jasności to +8. Mniej więcej w połowie września stanie się obiektem półkuli południowej a w szczycie jasności może osiągnąć magnitudę +6.

Nawet jeśli obserwacje będą utrudnione to astronomowie mają zamiar śledzić kometę za pomocą satelity SOHO i koronagrafu LASCO C3 zwykle obserwującego Słońce. W jego zasięgu kometa C/2012 K1 PanSTARRS znajdzie się między 2 a 16 sierpnia. Gdy nadejdzie czas przejście będzie można obserwować tutaj.

Kometa C/2012 K1 PanSTARRS widziana z Wielkiej Brytanii 31 maja 2014 roku - Foto: Damian Peach

Powyższe zdjęcie wykonane przez brytyjskiego astronoma Damiana Peach powstało po 30 minutowej ekspozycji za pomocą 4 calowego teleskopu. Materiał zebrano 31 maja. Widać wyraźnie, że kometa jaśnieje na zielono a to dowodzi, że w składzie jej jądra jest cyjanowodór albo węgiel dwuatomowy. Oba te gazy poddane działaniu promieniowania słonecznego błyszcza na zielono, a tak właśnie wygląda obecnie koma komety C/2012 K1 PanSTARRS.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz