Kategorie:
Wczoraj, 1 kwietnia 2017 roku, w perygeum znalazła się kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Jej jądro jest szacowane na około 1,4 km, a pełną orbitę wokół Słońca wykonuje w około 5,4 roku.
41P/Tuttle-Giacobini-Kresák to kometa okresowa, należąca do rodziny komet Jowisza. Odkrył ją 3 maja 1858, między innymi amerykański astronom Horace Parnell Tuttle. Będzie to najbliższy lot tego ciała niebieskiego względem Ziemi od jego odkrycia.
Wczoraj kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresákta w najbliższym punkcie swej orbity znalazła się w odległości wynoszącej około 0.142 AU co odpowiada 21,2 mln kilometrów. Tym samym kometa znalazła się około 50 razy dalej niż Księżyc. Z kolei peryhelium tego ciała niebeskiego nastąpi 12 kwietnia i potem obiekt zacznie się od nas ponownie oddalać.
Oczekuje się, że kometa będzie na tyle jasna, że będzie widoczna również za pomocą lornetek. Będzie to też łatwy cel dla amatorskich teleskopów, a być może nawet uda się zobaczyć ją gołym okiem.
Według optymistycznych szacunków, jasność komety dojdzie do magnitudy +6, a to w pobliżu dolnej granicy widoczności dla ludzkiego oka. Najlepszym czasem do jej zaobserwowania są przed wschodem słońca, gdy kometa znajduje się wysoko na północnym niebie.