Kometa 209P/LINEAR może spowodować na Ziemi imponujący deszcz meteorów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kometa 209P/LINEAR, która w maju minie Ziemię w bliskiej odległości, może spowodować powstanie jednego z najbardziej spektakularnych deszczów meteorytów ostatnich lat. Według astronomów powinniśmy go zobaczyć już 24 maja.

 

Eksperci przewidują, że intensywność deszczu meteorów będzie znaczna i może osiągać nawet 400 meteorów na godzinę. Dla porównania, w ubiegłym roku największą intensywność osiągnęły Perseidy i notowano od 100 do 120 meteorów na godzinę. Szczyt roju według obliczeń powinien wystąpić o 06:29 UTC w dniu 24 maja.

 

Kometa 209P/LINEAR została odkryta dziesięć lat temu. Ostatecznie ustalono, że 24 maja 2014 roku zbliży się ona do Ziemi na odległość 0,05 jednostek astronomicznych. To tylko 7,4 miliona kilometrów. Wcześniejsze badania wskazują, że przejście komety może spowodować potężny deszcz meteorytów spowodowane przez fakt, że cząstki pyłu z jej warkocza spłoną o ile wejdą w atmosferę naszej planety, powodując ogromną liczbę tak zwanych "spadających gwiazd.

Meteory będą widoczne na niebie północnej półkuli a ich umiejscowienie na nieboskłonie to gwiazdozbiór Żyrafy. Meteory powinny się pojawiać jeszcze przed perygeum i chwilę po nim, ale ich intensywność będzie w tym okresie mniejsza. Meteory powinny być widoczne przynajmniej 2 dni przed i po szczycie, ale najlepsze warunki obserwacji będą z dala od świateł miast.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika mysma

Nie deszcz meteorytów, tylko

Nie deszcz meteorytów, tylko deszcz meteorów.
Meteoroid - okruch sklany poruszający się po swojej orbicie wokól gwiazdy w przestrzeni kosmicznej
Meteor - zjawisko świetlne wywołane przez meteoroid, który wpadł w ziemską atmosferę
Meteoryt - meteoroid, który przedarł się przez atmosferę ziemską i dał spadek w postaci kamienia :)
 
W Polsce bardzo trudno będzie cokolwiek zaobserwować, ze względu na to że w momencie wystąpienia maximum u nas bedzie 8-11 rano. Warto jednak wstać o świcie i próbować coś tam po patrzeć:D
Według naukowców okruchy z tej komety mają dawać jasne zjawiska, prędkość wejścia w atmosferę ok 15km/s. Można więc próbować i w dzień wypatrywać jakichś dziennych bolidów :)
 
Co do ilości zjawisk, które będzie można zaobserwować w przeciągu godziny, to są 2 typy: Optymistyczny mówi, że można spodziewać się nawet 1000 zjawisk na godzinę. Pesymistyczny, że będzie to około 300-400 zjawisk, czyli też fajnie :D
 
Co do ostatniego zdania tego artykułu, to wydaje mi się jednak, że nie będą one jakoś specjalnie widoczne aż 2 dni przed i po maximum, gdyż strumień tego pyłu jest bardzo wąski.