Kolorowe wideo z przelotu sondy DAWN nad planetą Ceres

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Nowe kolorowa animacja pokazuje symulowany lot nad powierzchnią planety karłowatej Ceres. Nagranie wykonano po zestawieniu zdjęć w wysokiej rozdzielczości wysyłanych przez sondę do centrum kontroli lotów NASA.

 

Powierzchnię Ceres przedstawiono w delikatnie zmodyfikowanych kolorach, co pozwala podkreślić subtelne różnice na powierzchni. Naukowcy uważają, że obszary o niebieskich odcieniach zawierają młodszy materiał skalny. Animowane lot nad Ceres skupia się na pokazaniu kraterów, takich jak Occator i wysokich stożkowych wzgórz takich jak Ahuna Mons.

Film został stworzony za pomocą zdjęć wykonanych z orbity nad powierzchnią tej planety karłowatej. Podczas tej fazy misji, która trwała od sierpnia do października 2015 roku sonda orbitowała wokół Ceres, na wysokości około 1450 kilometrów.

DAWN to pierwsza ziemska misja na Ceres, największy obiekt w pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Po zakończeniu planowanych prac na orbicie wokół planetoidy Vesta gdzie sonda znajdowała się przez 14 miesięcy w roku 2011 i 2012, w marcu 2015 r. rozpoczęto eksplorację Ceres.

Obecnie urządzenie badawcze znajduje się na ostatniej już i najniższej orbicie, na wysokości 385 kilometrów i wykonuje się szczegółowe mapowania powierzchni tej niewielkiej planety.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze