Kolejne zdjęcia Ceresa ujawniły wiele jasnych punktów nieznanego pochodzenia

Kategorie: 

Planeta karłowata Ceres - Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Kilkanaście dni temu należąca do NASA sonda kosmiczna Dawn, przesłała na Ziemię zdjęcia przedstawiające karłowata planetę Ceres znajdująca się w pasie asteroid. Całe środowisko astronomiczne zostało wtedy zaskoczone obecnością niezidentyfikowanego pochodzenia białego punktu. Okazuje się, że jest ich więcej.

Najnowsze zdjęcia Ceres zostały wykonane z odległości około 145 tysięcy kilometrów. Widać już wyraźnie kratery poimpaktowe. Można też ponownie dostrzec niezwykły jasny punkt na powierzchni Ceres. Prawdopodobnie jest to jakaś depresja, albo wręcz przeciwnie, lokalny szczyt.O dziwo nie jest to wyjątkowa formacja, bo nowe zdjęcia ujawniają całą serię takich jasnych punktów. Nadal nie wiadomo co powoduje taki efekt i dopóki sonda kosmiczna Dawn nie znajdzie się bliżej tej planetoidy pozostaną nam tylko dywagacje.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDAŹródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anna Giermek

Szanowni Miłośnicy

Szanowni Miłośnicy Astronomii,
lubię Waszą stronę i czytam wszystkie nowe doniesienia z kosmosu.
Ale mam pytanie/ uwagę: czy Ceres nie jest źeńską nazwą planety- od imnienia bogini Ceres? A więc powiemy "na zdjęciach Ceres" i " na powierzchni Ceres", a nie Ceresu. Tak jak Wenus...
Pozdrawiam
Anna Giermek