Kolejne dowody na występowanie słodkowodnych akwenów na Marsie

Kategorie: 

Foto: NASA

Należący do NASA łazik Curiosity po raz kolejny odkrył pozostałości słodkowodnego jeziora na Marsie. Jest to traktowane jako kolejny krok na drodze do znalezienia życia pozaziemskiego.

 

NASA potrzebuje sukcesu, który oddaliłby trochę cięcia budżetowe, dlatego wszyscy pracujący dla projektu odetchnęli z ulgą, że znaleziono coś ciekawego, ślady słodkowodnego jeziora. O odkryciu poinformowano w formie raportu, który został opublikowany 9 grudnia 2013 r.

Raport opiera się na danych zebranych dotychczas przez łazik Curosity, który bada powierzchnię Czerwonej Planety. Według danych powierzchnia Marsa ma typowe cechy dla planety, na której istniały akweny wodne. Wskazują na to wszelkie ślady po erozji powstałej w wyniku obecności wody. Co więcej są to ślady wskazujące na bardzo aktywną cyrkulację atmosferyczną. Oznacza to, że Mars z pewnością był planetą nadającą się do zamieszkania.

 

Jest to jeden z ważniejszych dowodów na to, że woda w formie ciekłej znajdowała się na powierzchni tej planety. Aktualnie nie ma dowodów na to, że w zbadanym dnie wyschniętego jeziora były minerały takie jak żelazo i siarka, a wiadomo, że są one potrzebne do prawidłowego rozwoju niektórych mikroorganizmów na Ziemi.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze