Kolejna supernowa wykryta w galaktyce spiralnej M74

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Galaktyka spiralna M74 w ciągu ostatniej dekady już trzykrotnie rozbłysła światłem supernowej. Najnowszy obiekt zlokalizowany tam został początkowo nazwany PSN J01364816+1545310. Supernowa rozbłysła światłem dochodzącym do magnitudy 12,4 i została zarejestrowana przez obserwatorium Lick Observatory z Kalifornii.

 

Oznaczenie PSN oznacza, że jest to prawdopodobna supernowa, a długi ciąg cyfr oznacza jej pozycję w przestrzeni. Po pewnym czasie potwierdzono, że była to supernowa i dostała oznaczenie SN 2013ej.

Supernowa 2013, zdjęcie wykonane 29, 2013 z iTelescope Network wykorzystującego Siding Spring Observatory. Źródło: Ernesto Guido i Nick Howes/Remanzacco Observatory.

 

Aby być w stanie wypatrzyć taki obiekt trzeba być bardzo spostrzegawczym. Po prostu, aby właściwie ocenić, że świeci tam nowa gwiazda trzeba mieć jakiś punkt odniesienia. Teraz dzięki komputerom wyłapywanie takich subtelności jest dużo łatwiejsze.

Supernowa SN 2013ej jest już trzecią wypatrzoną ostatnio w M74. Poprzednie potwierdzone supernowe to SN 2002ap oraz SN 2003gd. Na ten moment wiemy, że SN 2013ej jest supernową drugiego typu.  Jest to zatem faza końcowa życia gwiazd kilkukrotnie większych niż nasze Słońce.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

ADMIN NIE KŁAM... "aby

ADMIN NIE KŁAM... "aby właściwie ocenić, że świeci tam nowa gwiazda trzeba mieć jakiś punkt odniesienia..." TO NIE JEST ŻADNA NOWA GWIAZDA... TO "ŚMIERĆ" GWIAZDY ISTNIEJĄCEJ...  Supernova nie oznacza wbrew  nazwie nowej gwiazdy, lecz eksplozję starej, czyli żarówka gaśnie...
NIE MANIPULUJ... I NIE RÓB Z MŁODYCH LUDZI IDIOTÓW...

Angelus Maximus Rex