Już dzisiaj 21 grudnia na niebie pojawi się nowa "Gwiazda Betlejemska"

Kategorie: 

Źródło: Własne

W ciągu następnych dwóch tygodni, orbity Saturna i Jowisza zrównają się ze sobą. Po raz pierwszy od kilkuset lat, obydwie planety zbliżą się do siebie tak bardzo, że będzie je dzieliła zaledwie jedna dziesiąta stopnia. Będzie to najbliższe zrównanie Saturna i Jowisza, od 1226 roku.

 

Ta niezwykle rzadka koniunkcja, będzie miała miejsce 21 grudnia, w dzień przesilenia zimowego. Technicznie rzecz biorąc, największe planety naszego Układu Słonecznego nadal będą oddalone od siebie o miliony kilometrów. Obserwując te planety z Ziemi, obserwatorzy będą mogli dostrzec promienny punkt światła, który część astronomów nazwała Gwiazdą Bożonarodzeniową lub Gwiazdą Betlejemską.

Tak spektakularne ruchy ciał niebieskich nie uszły oczywiście uwadze astrologów. Taka koniunkcja będzie z pewnością okazją do oczekiwania czegoś doniosłego, co może mieć miejsce na skutektak  szczególnego ułożenia planet. W tym dziwnym roku 2020 może być dużo więcej osób, które widząc jasną gwiazdę na niebie, będą bardziej skłonni uwierzyć, że to jakiś znak, nie koniecznie dobry.

Astronomowie od dawna wysuwali teorię, że słynna gwiazda Betlejemska, mogła być w rzeczywistości rezultatem odpowiedniego ułożenia planet. Faktem jest, że około 2 roku p.n.e. nastąpiła rzadka koniunkcja Jowisza, Wenus i jasnej gwiazdy nazwanej Regulus. Naturalnie opinie na ten temat są mocno podzielone. Gazowe giganty, dadzą kolejny wyjątkowy pokaz dopiero za 60 lat, w marcu 2080 roku. Warto więc uzbroić się w teleskopy i obserwować nocne niebo, ponieważ nieprędko nadarzy się kolejna okazja tego typu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz