Jedna z odkrytych planet pozasłonecznych może nadawać się do zamieszkania

Kategorie: 

Artystyczna wizualizacja planety HD85512b - źródło: wikipedia.org

Niedawno informowaliśmy o bliźniaku Ziemi, którego odkryto za pomocą teleskopu kosmicznego Kepler, glob ten oznaczony jako Kepler-78b jest prawie wielkości naszej planety, ale panuje tam temperatura aż 3000 stopni Celsjusza. Można powiedzieć, że warunki przypominają tam wyobrażenie piekła. Tym razem jednak naukowcy zlokalizowali egzoplanetę, którą można nazwać kandydatem do miana nieba.

 

Mowa o planecie HD85512b. Znajduje się ona 36 lat świetlnych od nas i jest zlokalizowana w gwiazdozbiorze Żagla. Planeta znajduje się na orbicie pomarańczowego karła i zajmuje względem niego pozycję nieco dalszą niż Wenus w stosunku do Słońca, ale bliższą niż pozycja Ziemi. Innymi słowy glob ten jest w tak zwanej egzosferze.

 

Planetę HD85512b w połowie pokrywają chmury. Jest ich mniej niż na Ziemi, gdzie zwykle zakrywają 60% powierzchni, ale wystarczająco dużo, aby odbijać nadmiar ciepła. Są szanse, że glob ten posiada warunki porównywalne do naszych tropików.

Pierwszy raz planetę HD85512b odkryto we wrześniu 2011 roku, ale dopiero po czasie udało się zgromadzić odpowiednią ilość danych, aby pogłębić naszą wiedzę na jej temat. Ustalono na przykład, że jej wiek to aż 5,6 miliarda lat. Dla porównania cały Układ Słoneczny ma 4,7 miliarda lat. Można więc stwierdzić, bez cienia przesady, że to tropikalne "niebo" powstało niemal miliard lat przed naszym systemem planetarnym.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze