Japońska agencja kosmiczna JAXA opublikowała szczegóły ostrzelania asteroidy Ryugu

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Specjalne kosmiczne działo stworzone przez Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA), zostało użyte na asteroidzie Ryugu jeszcze w 2018 roku. Dopiero teraz, naukowcy zdołali przeanalizować wszystkie dane poimpaktowe nadesłane przez sondę Hayabusa2. Powstały krater mierzy około 10 metrów średnicy.

 

Impaktor zawierał w sobie materiały wybuchowe przeznaczone do stworzenia możliwie głębokiego kratera. Sztuczny krater stworzony po wystrzale, umożliwił sondzie dotarcie do kryjących się pod wierzchnią skorupą asteroidy próbek istotnych do dalszych badań. Wykorzystana w tym projekcie amunicja poruszała się z prędkością 2 kilometrów na sekundę.

Sonda Hayabusa-2 została wystrzelona w kosmos w grudniu 2014 roku i osiągnęła swój cel w czerwcu 2018 roku. Dziesięć dni później, sonda kosmiczna zrzuciła na powierzchnię planetoidy Ryugu dwa łaziki MINERVA-II, oznaczone jako 1A i 1B, a ich lądowanie zakończyło się pełnym powodzeniem. Łaziki zostały zrzucone z wysokości 55 metrów nad powierzchnią planetoidy.

Kolizja impaktora z asteroidą Ryugu została nawet uwieczniona na 15 klatkach nagrania. Kamera znajdowała się zaledwie kilkaset metrów od miejsca zderzenia. Pozyskane dzięki niej dane, pozwolą badaczom na lepsze poznanie składu asteroid klasy C. Są to najpopularniejsze obiekty kosmiczne, które wedle szacunków badaczy składają się na 75% wszystkich znanych asteroid. Ustalenia badaczy zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science oraz Nature.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz