Japończycy przetestowali działo, z którego będą strzelać do asteroidy

Kategorie: 

Artystyczna wizualizacja pojazdu Hayabusa 2 - źródło: JAXA

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) przetestowała specjalne kosmiczne działo, które zostanie zamontowane na ich najnowszym statku kosmicznym Hayabusa 2. Działo ma zostać użyte przeciwko asteroidzie. Misja startuje już w 2014 roku.

 

Misja z wykorzystaniem działa ma na celu wystrzelenie w stronę asteroidy i pobranie dzięki temu jej próbek. Testy naziemne urządzenia wykonano w prefekturze Gifu. Wszystko przebiegło pomyślnie i Hayabusa 2 wydaje się być na dobrej drodze do wykonania misji.

 

Sam wystrzał ma nastąpić na niewielkim dystansie, 100 metrów od asteroidy. Do jego wykonania ma być wykorzystana amunicja poruszająca się z prędkością 2 kilometrów na sekundę. JAXA ma nadzieje, że uda im się wykonać sztuczny krater o średnicy kilku metrów i dzięki temu pobiorą próbki materiału wyrzuconego w przestrzeń w wyniku impaktu. Podobną misję, ale z kometą w roli głównej przeprowadzała kiedyś amerykańska NASA.

To nie pierwsza misja związana z badaniem asteroidów, jaką prowadzi JAXA. Poprzedni pojazd kosmiczny, Hayabusa powrócił na Ziemię w czerwcu 2010 roku. Zajmował się eksploracją 500 metrowej asteroidy Itokawa. Hayabusa 2 jest naturalnym kontynuatorem tamtej misji. Tym razem za cel wybrano asteroidę 1999 JU3. Istnieje podejrzenie, że to ciało niebieskie zawiera sporo wody i związków organicznych.

 

Na temat asteroidy przewidzianej do rozstrzelania wiadomo tyle, że ma kształt sferyczny a jej średnica wynosi 920 metrów. Ustalono również, że albedo tego ciała niebieskiego wynosi 0,06. Asteroida 1999 JU3 podlega rotacji, w której pełen obrót wynosi 7,6 godzin. Pojazd Hayabusa 2 powinien dotrzeć do celu w połowie 2018 roku a rok później powróci na Ziemię z materiałem badawczym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze