Hybrydowe zaćmienie Słońca okazją do obserwacji korony słonecznej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Prawie dokładnie rok temu świadkiem całkowitego zaćmienia Słońca była Australia i Oceania. Tym razem zaćmienie będzie obserwowane w środkowej Afryce.

 

Zaćmienie, do którego dojdzie 3 listopada 2013 roku jest określane hybrydowym. Oznacza to, że Słońce w niektórych miejscach globu będzie przysłonięte całkowicie, a w innych tylko w części. Na południu Europy powinno się udać obejrzeć zaćmienie częściowe, a całkowite wystąpi między innymi w środkowej Afryce.

 

Sam moment pełnego przysłonięcia tarczy słonecznej będzie trwał jedynie 15 sekund. Astrofizycy nie są tym zrażeni i mają nadzieję na rejestrację materiału, który będzie można potem analizować w zaciszu laboratoriów. Właśnie z tego powodu do różnych krajów Afryki udało się bardzo wielu naukowców zajmujących się heliofizyką.  

 

Swoje obozowiska usytuowali oni w różnych miejscach na trasie przejścia cienia Księżyca. Zjawisko będzie można obserwować za pomocą transmisji internetowych jak ta poniższa, która będzie nadawana z Kenii. Transmisja zaczyna się o 12:45 czasu polskiego.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz