Historyczny zachód Słońca na Księżycu uchwycony przez prywatną sondę

Image

Źródło: Firefly Aerospace

W ubiegłym tygodniu świat nauki i miłośnicy astronomii doczekali się bezprecedensowego wydarzenia - Firefly Aerospace we współpracy z NASA opublikowały pierwsze w historii zdjęcia zachodu Słońca na Księżycu w wysokiej rozdzielczości. Te unikatowe obrazy zostały wykonane przez prywatną sondę kosmiczną Blue Ghost, która dokonała tego historycznego wyczynu tuż przed swoim automatycznym wyłączeniem spowodowanym brakiem dostępu do energii słonecznej.

 

 

Misja Blue Ghost zapisała się już w historii eksploracji kosmicznej jako pierwsza sonda finansowana ze środków prywatnych, która nie tylko pomyślnie wylądowała na powierzchni Księżyca w pozycji pionowej, ale także w pełni zrealizowała zaplanowaną misję badawczą. Co imponujące, sonda kontynuowała swoją pracę jeszcze przez pięć godzin po zapadnięciu nocy księżycowej, dostarczając naukowcom cennych danych i wyjątkowych materiałów wizualnych.

 

Na jednym z opublikowanych zdjęć można dostrzec nie tylko majestatyczny zachód Słońca, ale również planetę Wenus widoczną w oddali, co dodatkowo zwiększa wartość naukową i estetyczną tych materiałów. Joel Kearns, przedstawiciel NASA, podkreślił podczas konferencji prasowej wyjątkowość uzyskanych obrazów: "Mamy naprawdę piękne i niezwykłe zdjęcia o zapierających dech w piersiach szczegółach". Kearns zaznaczył również, że są to pierwsze tak wyraźne obrazy powierzchni Księżyca wykonane dokładnie podczas zachodu słońca.

 

Szczególną uwagę naukowców przyciągnęło tajemnicze świecenie widoczne na horyzoncie na jednym ze zdjęć. Specjaliści będą dokładnie analizować ten fenomen, aby ustalić jego naturę. Istnieje hipoteza, że przyczyną tego blasku może być pył księżycowy zawieszony w niezwykle rzadkiej atmosferze naszego naturalnego satelity. Co ciekawe, podobną obserwację poczynił już w 1972 roku astronauta misji Apollo 17, Gene Cernan, który zasugerował istnienie takiego zjawiska.

 

Blue Ghost zrealizował łącznie 10 eksperymentów naukowych w ramach Programu Komercyjnej Eksploracji Księżyca NASA. Wszystkie zaplanowane zadania zostały wykonane z powodzeniem, choć nie obyło się bez drobnych komplikacji - wiertarka zainstalowana na pokładzie sondy zdołała przewiercić jedynie 1 metr powierzchni księżycowej zamiast planowanych 3 metrów.

 

Inżynierowie z Firefly Aerospace planują podjąć próbę ponownego uruchomienia Blue Ghost na początku kwietnia, po zakończeniu dwutygodniowej nocy księżycowej. Jednak perspektywy na powodzenie tej operacji są oceniane jako niewielkie. Specjaliści wyrażają wątpliwości, czy sonda będzie w stanie wznowić działanie po długotrwałym wystawieniu na działanie ekstremalnie niskich temperatur panujących na powierzchni Księżyca podczas nocy.

 

Niezależnie od dalszych losów sondy, misja Blue Ghost już teraz uznawana jest za przełomową dla prywatnej eksploracji kosmosu i ważny krok w kierunku realizacji ambitnych planów powrotu człowieka na Księżyc oraz dalszej eksploracji naszego naturalnego satelity. Uzyskane materiały wizualne nie tylko mają ogromną wartość naukową, ale również przybliżają zwykłym ludziom piękno i tajemniczość kosmicznych krajobrazów, inspirując kolejne pokolenia do marzenia o gwiazdach.

 

 

100
2 głosów, średnio 100 %

Może opisz co widzimy dokładnie na foto? Słońce zachodzi - ok, Wenus obok Słońca- ok . Ale co jest u góry? Ziemia to nie jest bo widziana byłaby podobnie jak Księżyc w pierwszej albo ostatniej kwadrze gdyby oświetlało ją to Słońce.

0
0