Hiperolbrzym UY Scuti jest największą znaną nam gwiazdą

Kategorie: 

Źródło: Rutherford Observatory
Wszechświat jest niesamowicie wielki i niezwykle trudno jest pojąć jego rozmiary, zakładając że posiada on w ogóle jakieś granice. Podobnie jest z gwiazdami - niektóre z nich są wręcz gigantyczne a żeby zrozumieć ich wielkość, najlepiej jest odnieść się do naszego Układu Słonecznego.

 

Trudno jest ustalić która ze znanych nam gwiazd może być największa. Do tego dochodzą jeszcze obiekty, których jeszcze nie byliśmy w stanie zaobserwować. Dotychczasowe obliczenia wskazują jednak, że największą znaną nam gwiazdą jest hiperolbrzym UY Scuti, który znajduje się w gwiazdozbiorze o nazwie Tarcza Sobieskiego.

 

Gwiazda ta, która prawdopodobnie została odkryta już w 1860 roku przez niemieckich astronomów, znajduje się 9 500 lat świetlnych od Ziemi. Posiada 30-krotnie większą masę od naszego Słońca i jest aż 1 700 razy większa. Szacuje się, że gdybyśmy umieścili ją w miejsce naszej gwiazdy, UY Scuti pochłonęłaby Jowisza a być może nawet Saturna.

Porównanie gwiazdy UY Scuti z naszym Słońcem - źródło: Philip Park/Creative Commons

Dokładniejsze oszacowanie wielkości tego hiperolbrzyma pozwoliłoby ustalić, czy UY Scuti rzeczywiście jest największą znaną nam gwiazdą. Istnieją również inne gwiazdy, które przynajmniej według dzisiejszego stanu wiedzy, są ogromne ale nieco mniejsze od UY Scuti. Rozmiary największych gwiazd w porównaniu do naszego Słońca oraz planet z naszego Układu Słonecznego zostały ładnie zaprezentowane na poniższej grafice.

Porównanie znanych planet i gwiazd - źródło: IStoleThePies/Wikipedia Commons

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Jeszcze w latach '70-'80

Jeszcze w latach '70-'80 można było przeczytać że największa znana nam gwiazda Betelqueza jest 819 000 000 (tak tak, milionów!) razy większa od Słońca...

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Nie ma obaw - dzięki

Nie ma obaw - dzięki niewymagającemu paliwa chemicznego permanentnemu napędowi elektromechanicznemu mojego pomysłu do gwiazd polecimy szybciej niż się komuś zdaje, z prędkościami relatywistycznymi i niebagatelną dla dobrostanu załogi sztuczną grawitacją na pokladzie... Nawet jeśli nie my, ludzie (z racji pewnych nie do przeskoczenia problemów natury biologicznej) - to bezzalogowe sondy z ogromnymi prędkościami  do innych słońc.polecą Dzięki niemu żadna asteroida nie będzie nam straszna ponieważ albo ją zholujemy na orbitę parkingową i do imentu wyeksploatujemy - albo zepchniemy intruza w Słońce lub w otchłanie kosmosu, na wieki wieków, na przepadłe.

Portret użytkownika Łukasz_inny

Fajnie a teraz pytanie czemu

Fajnie
a teraz pytanie czemu ma tak małą gęstość ? chyba że nastąpił błąd w tłumaczeniu, może to "zwykła" gwiazda potwierdzająca teorię że w miarę upływu czasu zaczyna puchnąć z powodu wypalania paliwa i zmniejszania się grawitacji co powoduje puchnięcie na skutek fuzji kolejnych po wodorze pierwiastków ?
 
Zwróćcie uwagę na skalę ile razy zmieści się nasze słońce w tej gwieździe patrząc nawet na wymiar tarczy (2D) nie mówiąc  o 3D a tylko 30 razy cięższa
 
"Gwiazda ta, która prawdopodobnie została odkryta już w 1860 roku przez niemieckich astronomów, znajduje się 9 500 lat świetlnych od Ziemi. Posiada 30-krotnie większą masę od naszego Słońca i jest aż 1 700 razy większa. Szacuje się, że gdybyśmy umieścili ją w miejsce naszej gwiazdy, UY Scuti pochłonęłaby Jowisza a być może nawet Saturna."

Portret użytkownika solar

Wegług rozwoju

Wegług rozwoju tecyhnologicznego nigdy nie polecimy na te ukłądy słoneczne,  gdzie są piękne gwiazdy. Gdyby ujrzeć z bliska swiatło takiej gwiazdy to mogło by nas mocno oślepiać. W takcih gwiazdach występuje bardzo wysoka temperatura. Widze jakie małe jest Słońce podług innych gwiazd.  WE wszechswiece jest mnóstwo skarbów tyle ze i tak z nich nigdy nie będizemy korzystać. Wa takich gwiazdach moze panować temperarura nawet miliardów stopni celcjusza. taki gwiazdy śa ciekawe i swiecą miliony razy jaśniej niż słońce.

Portret użytkownika McGoris

Oj chyba tutaj lekką

Oj chyba tutaj lekką niewiedzą zawiało. Temperatura gwiazdy zależy od jej spectrum - czerwone/pomarańczowe są chłodniejsze niż żółte, a jeszcze gorętsze są gwiazdy białe i niebieskie.

Portret użytkownika Atlasik

Z tego porównania Słoneczka

Z tego porównania Słoneczka do Scuti to nasuwa mi się myśl że to nie 1700 razy tylko z milion siedemset tys. razy ta mega gwiazda przewyższa wielkością naszego karzełka. Wypada się zapytać, jak w ogóle robi się tego rodzaju porównania.