Gromada LH63 jako rezultat zachodzących procesów gwiazdotwórczych

Kategorie: 

Źródło: NASA/HST

Powyższe zdjęcie przedstawia mały wycinek tak zwanego Wielkiego Obłoku Magellana. Jest to jedna z najbliższych galaktyk będących satelitami Drogi Mlecznej. To co widać na zdjęciach wykonanych dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble to gromada gwiazd LH63.

 

Gromada ta składa się z młodych gwiazd o przeważnie nieprzekraczających masy Słońca. Jest to relatywnie młody obiekt kosmiczny, ponieważ w połowie spowija go jeszcze chmura gazu, która spowodowało rozpoczęcie procesów gwiazdotwórczych. Powstają one w obrębie mgławicy emisyjnej LHA 120-N 51.

 

To co widzimy to tylko jedna setna regionów w Wielkim Obłoku Magellana, w których dochodzi tam do powstawania nowych gwiazd. Młody gwiazdy rozciągają się zresztą prawie na całej długości tej galaktyki. Płonąca na intensywnie czerwony kolor mgławica na dole obrazu świeci kosmykami gazu i ciemnego pyłu, każda z nich rozciąga się na wiele lat świetlnych.

Źródło: NASA, ESA, i D. Gouliermis (University of Heidelberg) - Luca Limatola

Ten skrawek nieba było przedmiotem obserwacji za pomocą znajdującego się na pokładzie kosmicznego teleskopu Hubble'a urządzenia WFPC2. Wyszukiwanie gwiazd o mniejszych masach może nam pomóc zrozumieć, w jaki sposób zachowują się one, kiedy są we wczesnych etapach tworzenia. To może dać nam wyobrażenie o tym, jak mógł wyglądać Układ Słoneczny miliardy lat temu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz