Główne światowe teleskopy obserwują nadlatującą kometę ISON

Kategorie: 

Symulacja wyglądu komety ISON

Każdy przelot komety dla naukowców jest okazją do wykonywania wielu obserwacji, których celem jest poszerzenie wiedzy, jaką posiadamy na temat tych tajemniczych lodowych obiektów z kosmosu. Nie inaczej jest z kometą ISON, której pojawienie się na ziemskim niebie ma być oczekiwaną atrakcją astronomiczną dekady.

 

Komety to obiekty, które pojawiają się często niezapowiedziane. Wiele z nich ma znany okres obiegu wokół Słońca, ale wciąż odkrywamy bardzo wiele komet, które po prostu wylatują z Obłoku Oorta. Dokładnie tak było z kometą oznaczona sygnaturą C/2012 S1 zwaną też od nazwy teleskopu, który posłużył do jej odkrycia, jako ISON.

Już teraz trwają obserwację zbliżającej się komety za pomocą kosmicznych i ziemskich teleskopów. Z każdym dniem obłok otaczający jądro komety staje się większy a gdy w listopadzie 2013 roku dojdzie do ekstremalnego zbliżenia tego ciała ze Słońcem spodziewany jest niebiański spektakl, którzy niektórzy nazywają atrakcja stulecia.

Można to uznać, za nieco na wyrost, bo nie wiemy, co szykuje dla nas kosmos w następnej części XXI wieku. Bez wątpienia jednak będzie to największa kometa za życia większości z nas.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze