Gigantyczna emisja plazmy w galaktyce 3C 348 nadal zaskakuje

Image

Źródło: R. Perley and W. Cotton (NRAO/AUI/NSF)

Kosmiczny teleskop Hubble’a i znajdujący się w Nowym Meksyku radioteleskop Very Large Array (VLA), wzięły na celownik nietypową galaktykę zwaną Herkules A lub 3C 348. Astronomowie próbowali uchwycić zwłaszcza obraz emisji występującej w tej galaktyki eliptycznej.

 

W świetle widzialnym 3C 348 wydaje się prawie typową galaktyką eliptyczną, ale gdy spojrzy się na nią w widmie radiowym okazuje się, że z jej centralnego punktu emitowane są gigantyczne ilości plazmy, po milionów lat świetlnych długości każda. Naukowcy podejrzewają, że są to dżety wydobywające się ze znajdującej się centralnie czarnej dziury .

[ibimage==14755==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Usytuowanie galaktyki 3C 348 w okolicach gwiazdozbioru Herkulesa

Galaktyka 3C 348 znajduje się w odległości około dwóch miliardów lat świetlnych od Ziemi i można ją znaleźć w gwiazdozbiorze Herkulesa. W centrum galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura, która jest około 1000 razy bardziej masywna niż czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej. Innymi słowy ma przybliżoną masę wynoszącą 2,5 miliarda mas Słońca. 

[ibimage==14754==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Galaktyka 3C 348 - Foto: Teleskop Hubble'a / NASA

Pochłaniając otaczającą ją materię, wyrzuca ona dwa strumienie, które można zobaczyć w paśmie radiowym.  Emisje te wywołują powstanie prawie miliard razy większej ilości energii niż emituje nasze Słońce. Z punktu widzenia fal radiowych, Hercules A jest jedną z najjaśniejszych pozagalaktycznych źródeł takiego promieniowania na całym niebie.

 

 

0
Brak ocen

Ależ mnie złości to nadużywanie czasu teraźniejszego... "Galaktyka 3C 348 znajduje się w odległości około dwóch miliardów lat świetlnych od Ziemi" co naczy że na zdjęciu widzimy fazę rozwoju galaktyki sprzed 2 miliardów lat temu...

0
0

Dodane przez tombombadil (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

akurat to jest tylko hipoteza. Obowiązujaca jak każda inna tak długo aż znajdzie się ktoś kto udowodni, że jest inaczej.

0
0