Gigantyczna emisja plazmy w galaktyce 3C 348 nadal zaskakuje

Kategorie: 

Źródło: R. Perley and W. Cotton (NRAO/AUI/NSF)

Kosmiczny teleskop Hubble’a i znajdujący się w Nowym Meksyku radioteleskop Very Large Array (VLA), wzięły na celownik nietypową galaktykę zwaną Herkules A lub 3C 348. Astronomowie próbowali uchwycić zwłaszcza obraz emisji występującej w tej galaktyki eliptycznej.

 

W świetle widzialnym 3C 348 wydaje się prawie typową galaktyką eliptyczną, ale gdy spojrzy się na nią w widmie radiowym okazuje się, że z jej centralnego punktu emitowane są gigantyczne ilości plazmy, po milionów lat świetlnych długości każda. Naukowcy podejrzewają, że są to dżety wydobywające się ze znajdującej się centralnie czarnej dziury .

Usytuowanie galaktyki 3C 348 w okolicach gwiazdozbioru Herkulesa

Galaktyka 3C 348 znajduje się w odległości około dwóch miliardów lat świetlnych od Ziemi i można ją znaleźć w gwiazdozbiorze Herkulesa. W centrum galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura, która jest około 1000 razy bardziej masywna niż czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej. Innymi słowy ma przybliżoną masę wynoszącą 2,5 miliarda mas Słońca. 

Galaktyka 3C 348 - Foto: Teleskop Hubble'a / NASA

Pochłaniając otaczającą ją materię, wyrzuca ona dwa strumienie, które można zobaczyć w paśmie radiowym.  Emisje te wywołują powstanie prawie miliard razy większej ilości energii niż emituje nasze Słońce. Z punktu widzenia fal radiowych, Hercules A jest jedną z najjaśniejszych pozagalaktycznych źródeł takiego promieniowania na całym niebie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika tombombadil

Ależ mnie złości to

Ależ mnie złości to nadużywanie czasu teraźniejszego... "Galaktyka 3C 348 znajduje się w odległości około dwóch miliardów lat świetlnych od Ziemi" co naczy że na zdjęciu widzimy fazę rozwoju galaktyki sprzed 2 miliardów lat temu...

Portret użytkownika jaa

akurat to jest tylko

akurat to jest tylko hipoteza. Obowiązujaca jak każda inna tak długo aż znajdzie się ktoś kto udowodni, że jest inaczej.

Vote down!
-749