Gazowa otoczka Andromedy zderza się z halo otaczającym naszą Galaktykę

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Korzystając z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a, amerykańscy naukowcy zmapowali ogromną otoczkę gazu wokół Andromedy, która znajduje się w naszym galaktycznym sąsiedztwie. Okazało się, że jej cienkie, niemal niewidoczne halo rozproszonej plazmy rozciąga się na odległość 1,3 miliona lat świetlnych od galaktyki, tj. mniej więcej w połowie drogi do Drogi Mlecznej, a w niektórych kierunkach nawet do 2 milionów lat świetlnych. To oznacza, że gazowa otoczka Andromedy już wpada w halo Drogi Mlecznej.

 

Andromeda, znana również jako M31, to galaktyka spiralna, która może zawierać nawet bilion gwiazd i pod względem wielkości przypomina Drogę Mleczną. Znajduje się w odległości około 2,5 miliona lat świetlnych od nas. Gdyby jej halo było widoczne gołym okiem, byłoby około trzy razy szersze od Wielkiego Wozu i byłby to największy obiekt nocnego nieba.

 

W ramach Projektu AMIGA, naukowcy zbadali światło ultrafioletowe pochodzące z 43 kwazarów – odległych, jasnych rdzeni aktywnych galaktyk zasilanych przez czarne dziury, znajdujących się daleko poza Andromedą. W tym celu posłużono się Spektrografem Początków Kosmosu (COS), który zainstalowano na Teleskopie Kosmicznym Hubble'a. Światło kwazarów było obserwowane przez halo galaktyki, gdyż zawarty w nim bardzo rzadki zjonizowany gaz nie emituje łatwo wykrywalnego promieniowania. Śledzenie pochłaniania światła pochodzącego ze źródła tła przez halo Andromedy okazało się być dobrą techniką do przeanalizowania gazu.

Źródło: NASA/ESA/E. Wheatley (STScI)

Najnowsze badania pozwoliły znacznie dokładniej określić rozmiar i masę gazowej otoczki Andromedy. Ponadto, naukowcy odkryli, że halo Andromedy ma strukturę warstwową i posiada dwie główne zagnieżdżone i odrębne powłoki gazu, który zawiera paliwo dla przyszłego formowania się gwiazd, a także pozostałości po różnych zdarzeniach, takich jak eksplozje supernowych.

 

Halo Andromedy jest jak dotąd najlepiej zbadane. W przypadku Drogi Mlecznej, określenie gazowej otoczki jest bardzo trudne. Jednak Droga Mleczna jest podobna do Andromedy, dlatego uważa się, że halo obu galaktyk również musi być do siebie podobne. Jak wiadomo, nasza galaktyka jest na kursie kolizyjnym z Andromedą. Zderzenie nastąpi za około 4 miliardy lat, a efektem tego będzie powstanie jednej gigantycznej galaktyki eliptycznej.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz