Galaktyki karłowate oczyściły wszechświat z mgły wodorowej

Kategorie: 

Źródło: tylkoastronomia

Astronomowie odkryli, że galaktyki karłowate odegrały kluczową rolę w oczyszczeniu wczesnego Wszechświata z tajemniczej mgły wodorowej, otwierając drogę dla pierwszego świecenia gwiazd na niebie. Badania przeprowadzone przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) ujawniły, że te małe galaktyki, będące około 100 razy mniejsze od Drogi Mlecznej, zainicjowały proces rejonizacji, który zmienił bieg historii kosmosu.

 

Po Wielkim Wybuchu Wszechświat był gorący i gęsty, ale po ochłodzeniu protony i elektrony zaczęły tworzyć atomy wodoru. Następnie nastał okres ciemności, gdy gaz uniemożliwiał przenikanie światła gwiazd. Jednak galaktyki karłowate, mimo swojej niewielkiej wielkości, okazały się skuteczniejsze w oczyszczaniu kosmicznej mgły niż potężne kwazary czy duże galaktyki. Dzięki procesowi rejonizacji, Wszechświat stał się transparentny, umożliwiając obserwację odległych galaktyk.

 

Astronomowie analizujący galaktyki karłowate z czasów rejonizacji odkryli, że nawet te słabe obiekty były zdolne do usuwania otaczającego je wodoru. Wykorzystując dane zbierane przez JWST, udało się oszacować, że te małe galaktyki mogły zjonizować cały Wszechświat, mimo że tylko niewielka część promieniowania jonizującego uciekała w przestrzeń międzygalaktyczną.

 

Przez analizę długości fal światła ultrafioletowego, naukowcy określili, że galaktyki karłowate były liczne w pierwszym miliardzie lat po Wielkim Wybuchu. Emitując światło ultrafioletowe, tworzyły one bańkę, która stopniowo usuwała mgłę wodorową z przestrzeni kosmicznej, doprowadzając do ostatecznego „oczyszczania” Wszechświata.

 

Mimo że galaktyki karłowate wytwarzały mniejsze bąbelki niż kwazary czy duże galaktyki, ich liczność i równomierny rozkład sprawiły, że proces rejonizacji był powszechny i spójny w całym wszechświecie. Dzięki ich działaniom, Wszechświat ostatecznie przejrzał na tyle, by zacząć kształtować architekturę współczesnego kosmosu.

 

Opowieść o galaktykach karłowatych stanowi fascynujący przykład ich znaczenia w ewolucji Wszechświata, otwierając nowe perspektywy dla badania historii kosmicznej. Dzięki ich aktywności, oczyszczenie kosmicznej mgły umożliwiło rozkwit światła gwiazd i stworzenie klarownego obrazu przestrzeni kosmicznej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz