Galaktyka nieregularna ESO 149-3 na nowych zdjęciach z Hubble'a

Kategorie: 

Źródło: NASA/HST

Ta rozmazana i nieregularna kształtem przestrzeń to galaktyka ESO 149-3 zlokalizowana jest około 20 milionów lat świetlnych od nas. Należy ona do rodzaju galaktyk nieregularnych (Irr). W sumie 5% odkrytych galaktyk jest tego typu.

 

ESO 149-3 jest to klasyczny przykład galaktyki nieregularnej, amorficznej i o nieokreślonym kształcie. Cechy te odróżniają ją od innych galaktyk regularnych zwykle o budowie eliptycznej. Rozróżnia się dwa podtypy takich galaktyk. Po pierwsze Irr I, do którego klasyfikujemy galaktyki nieregularne posiadajace pewną strukturę plasującą je między galaktykami spiralnymi i eliptycznymi. Wszystko inne jest klasyfikowane jako Irr II i można powiedzieć, że jest to oznaczenie zbioru INNE.

ESO-149-3 - Źródło: NASA/HST

Zdjęcie wykonane zostało przez kosmiczny teleskop Hubble’a, który jest wspólnym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i NASA. ESO-149-3 jest widoczny jako nieliczne złote i niebieskie gwiazdy, bez konkretnych struktur, takich jak np. jądro lub ramię galaktyki. Na niebie wokół można zaobserwować inne odległe galaktyki , które wyglądają jak małe kolorowe smugi i kreski.

Przykładowa galaktyka nieregularna ESO 318-13 - Źródło: NASA/HST

 

 

Źródło: Hubble Space Telescope

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz