Galaktyka M82 kryje coraz mniej tajemnic

Kategorie: 

Źródło: NRAO

Naukowcy z National Radio Astronomy Laboratory (NRAO) wykonali nowe obrazy galaktyki gwiazdotwórczej M82. Wcześniejsze zdjęcia nie były bowiem dokładne, ponieważ, przy obserwacji przeszkadzały cząsteczki takie jak HCN czy HCO+.

 

Galaktyka gwiazdotwórcza to obiekt, w którym w porównaniu z innymi galaktykami zachodzą wyjątkowo intensywne procesy formowania się nowych gwiazd. Dzieje się tak zwykle wtedy gdy dochodzi do bliskiego spotkania między dwoma galaktykami. M82, który znajduje się około 12 milionów lat świetlnych od ziemi znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

Obiekt ten jest klasycznym przykładem galaktyki gwiazdotwórczej, tworzącej nowe gwiazdy od 10 do nawet 100 razy szybciej niż nasza Droga Mleczna. Galaktyka ta jest dobrym celem dla Robert C. Byrd Green Bank Telescope (GBT) który zdolny jest do rejestrowania fal radiowych o różnej długości.

To właśnie dzięki wykorzystaniu GBT  można było zaobserwować ją tak szczegółowo. W galaktyce M82 występuje znaczna i ilość mieszaniny gazów o dużej gęstości co sprzyja bardzo szybkiemu powstawaniu gwiazd. Najnowsze badania dokonywane przy pomocy wyczulonych aparatur urządzeń takich jak GBT pozwolą na znaczny rozwój w poznawaniu galaktyk i tego, z czego się składają.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz