Fobos i Deimos mogą być pozostałościami katastrofy jaka spotkała dawny księżyc Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA

W przeciwieństwie do Ziemi, Mars posiada dwa księżyce – są to Fobos i Deioms. Jednak dawno temu, Czerwona Planeta mogła mieć tylko jeden księżyc. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.

 

Fobos i Deimos wyraźnie różnią się od naszego Księżyca. Fobos to większy z dwóch księżyców Marsa, a jego średnica wynosi ponad 22 tysiące kilometrów. Natomiast średnica Deimosa to około 12,4 tysiąca kilometrów. Oba ciała niebieskie posiadają nieregularny kształt. Przez długi czas uważano, że Fobos i Deimos to asteroidy, które zostały przechwycone przez siły grawitacyjne Marsa.

 

Tymczasem naukowcy z Instytutu Geofizyki w ETH Zurich i Instytutu Fizyki na Uniwersytecie w Zurychu wskazują na zupełnie inną przeszłość marsjańskich księżyców. Modele dotyczące ruchu orbitalnego Księżyca, a także dane geofizyczne, które dostarczył sejsmometr InSight pozwoliły „cofnąć czas” i ustalić, że Fobos i Deimos to pozostałości po dawnym księżycu. Zdaniem naukowców, między 1 a 2,7 miliarda lat temu, Czerwona Planeta miała tylko jeden księżyc.

Marsjański system księżyców wciąż nie został dobrze poznany. Jednak od dawna mówi się, że Fobos powoli zbliża się do powierzchni Marsa i za około 40 milionów lat może uderzyć o powierzchnię planety. Ewentualnie Fobos może zostać rozerwany, a szczątki po księżycu mogą utworzyć układ pierścieni wokół planety.

 

Inna hipoteza zakłada, że Fobos jest okresowo rozrywany, po czym część materii opada na powierzchnię Marsa, a część łączy się i formuje nowy księżyc. W okolicach 2025 roku, na Fobosie powinna wylądować japońska misja badawcza Marsian Moons Exploration, która zbierze próbki i sprowadzi je na Ziemię. Być może materiał ten poszerzy naszą wiedzę o marsjańskich księżycach i ich przeszłości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz