Europejczycy w ramach misji PLATO rozpoczną poszukiwania egzoplanet

Kategorie: 

Źródło: ESA
Według planów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), misja PLATO rozpocznie się w 2024 roku. Specjalnie zaprojektowany teleskop będzie poszukiwał planet podobnych do Ziemi, na których mogą istnieć warunki dla powstania życia.

 

ESA w ramach misji PLATO (Planetary Transits and Oscillations of Stars) umieści w przestrzeni kosmicznej urządzenie zawierające ponad 30 małych teleskopów, które będą skanować około miliona gwiazd. Poszukiwania ukierunkowane będą na planety skaliste podobne do Ziemi, orbitujące wokół swojej gwiazdy macierzystej i znajdujące się w tzw. strefie zamieszkalnej.

 

Chodzi więc o planety, na których może znajdować się życie lub przynajmniej odpowiednie warunki dla jego powstania. PLATO będzie poszukiwać planety metodą tranzytu, czyli w ten sam sposób w jakim robił to Teleskop Kosmiczny Kepler. Urządzenie to jednak będzie potrafiło dokładnie określić między innymi masę i wielkość gwiazd oraz planet.

 

Jak planuje ESA, teleskop zostanie wyniesiony za pomocą rakiety Sojuz z Gujańskiego Centrum Kosmicznego, znajdującego się w Gujanie Francuskiej i będzie umieszczony w punkcie libracyjnym L2. Według szacunków, misja ta będzie trwać 6 lat i kosztować około miliard dolarów.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz