Epicki wygląd tranzytu Księżyca na tle Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Tranzyt, czyli moment przejścia jednego ciała niebieskiego na tle dużego, to bardzo pożyteczne zjawisko. Dzięki temu ziemscy astronomowie nauczyli się wykrywać planety pozasłoneczne. NASA opublikowała właśnie sekwencję zdjęć nietypowego tranzytu - Księżyc przechodził na tle Ziemi.

 

Zdjęcia zostały wykonane z odległości około 1,6 miliona kilometrów od Ziemi i wykonał je satelita DSCOVR (Deep Space Climate Observatory). Taki widok jest osiągalny tylko z przestrzeni kosmicznej. Co ciekawe przechodzący na tle Ziemi Księżyc pokazuje swą niewidoczną stronę i dlatego obrazy te wydają się jeszcze bardziej niesamowite.

Zdjęcia zostały wykonane 16 lipca bieżącego roku. Księżyc przysłania powierzchnię naszej planety przesuwając się nad Pacyfikiem, w pobliżu Ameryki Północnej. W lewym górnym rogu zdjęcia jest Biegun Północny. Zaskakujące jest też to jak bardzo jasna jest Ziemia w porównaniu do Księżyca. Trzeba też przyznać, że nasza planeta posiada naprawdę dużego satelitę w stosunku do własnej wielkości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Pacal

Ha. "Epicki wygląd". Wydał mi

Ha. "Epicki wygląd". Wydał mi się ten zwrtot w tytule pretenjonalny ale po namyśle uznałem zę jest dość uzasadniony. Powołując się na powszechnie uznane autorytarne źródło czyli Wikipedię, przytaczam cechy epikickiej narracji:
1. obecność narratora,
2. świat przedstawiony,
3. fabuła (oraz układ przyczynowo-skutkowy zdarzeń),
4. zapis prozą (wyjątki – epopeja, powieści poetyckie).
Co do pierwszego: "Admin". Co do drugiego: Księżyc na tle Zemi;. Co do trzeciego: fabułą jest ruch, przejścoie a układ przyczynowo-skutkowy to naturalnie wynika z trzech praw Keplera i paru innych, co zgrabnie potem ujął Izaak Newton.
Wreszczie co do czwartego: nie wiem borozmaita teraz poezja i proza i do tego te dwa wyrazy składające się na zdaniowa opinię: "Epicki wygląd", to dla takiej oceny zapewne za mało. Nawet znawcy japońskeigo Haiku, mieli by z tym problem naturalnie jeżeli chcieliby być intelektualnie uczciwi a nie zbyli zwyczajnym: "to nei wyglada na haiku". Reasumując, nawet stwosowanie zwyczajowych dziennikarskich zwrotów w publikacvji czegokolwiek, w miare bywa poprawne tzn na dobrą sprawę, nie ma sie czego przyczepić. Sprawa moze żadna ale przynajmniej odświeżyłem szkolne wiadomosci o gatunkach literackich, zaglądajac do: https://pl.wikipedia.org/wiki/Epika 

Portret użytkownika Zenek Kroma

Ale jakie zaćmienie miałbyś

Ale jakie zaćmienie miałbyś zobaczyć tego dnia ? Nawet jakbys mieszkal w ameryce bo ta strona kuli ziemskiej jest pokazana na tych fotkach to przecież księzyc nie rzuca cienia na Ziemie , kąt padania promieni słonecznych nie jest odpowiedni. Co mialbys wiec widziec w tym czasie ?

Portret użytkownika Robert

Te miniaturowe obrazki to

Te miniaturowe obrazki to mają być ZDJĘCIA ? co za kpina i co tu ma być niby widoczne na tej czarnej stronie jak to jest zupełnie nieczytelne ......debilizm wklejać takie posty 

Portret użytkownika astrofizyk

Dlaczego nie widać gwiazd w

Dlaczego nie widać gwiazd w tle? Czemu księżyc nie odbija światła naszej gwiazdy? A cień po pratej stronie księżyca sugeruje że na ziemi było zaćmienie. Więc się pytam niby gdzie ?

Portret użytkownika Eryk

Trzeba też przyznać, że

Trzeba też przyznać, że nasza planeta posiada naprawdę dużego satelitę w stosunku dowłasnej wielkości."
Skąd autor wie, że z tej odległości uzyskuje się właściwe proporcje rozmiarów obydwu obiektów? Jakby zrobić zdjęcie bliżej to Księżyc byłby jeszcze większy w porównaniu do Ziemi. I odwrotnie, jeśli dalej to byłby mniejszy.

Portret użytkownika Orion

zdjęcie jest jak najbardziej

Zdjęcie jest jak najbardziej prawdziwe 
zostało ono wykonana przez satelitę DSCOVER znajdującą się w punkcie równowagi między słońcem a ziemią która robi zdjęcia w 3 kolorach które są pobierane co 30 sekund dzięki czemu widzimy spójny kolor a przez to że księżyc się poruszał widać te 3 kolory w których satelita wykonuje zdjęcia