Enceladus emituje nieprzerwany strumień wody

Kategorie: 

Źródło: NASA, sonda kosmiczna Cassini

Szósty co do wielkości księżyc Saturna, Enceladus, to bardzo ciekawy obiekt. Jest dosyć mały, bo ma jedynie 512 kilometrów średnicy i całą jego powierzchnię pokrywa lodowa skorupa. Gdy w 2005 roku zbliżyła się do niego sonda kosmiczna Cassini okazało się, że z jego powierzchni dochodzi do jakiejś nietypowej erupcji.

 

Strumienie zaobserwowano w okolicach południowego bieguna tego globu. Od czasu, gdy zobaczono to po raz pierwszy minęło 8 lat a nadal trwa ta niezwykła emisja. Strumienie lodowych cząstek uformowały tak zwany pierścień E Saturna i to właśnie w jego obrębie znajduje się Enceladus. Podejrzewa się, ze pod powierzchnią lodowego księżyca znajduje się ocean. Tylko tak można wytłumaczyć ta wieloletnią emisję. Astronomowie spekulują w związku z tym, że Enceladus jest jednym z ciał niebieskich, które może zawierać życie w formie bakteryjnej. Zanim to jednak sprawdzimy minie z pewnością bardzo dużo czasu.

Według danych z sondy Cassini emisja cząstek z Enceladusa jest zaskakująco gorąca, o ile w ogóle można mówić w takich kategoriach o ciele ze średnią temperaturą -93 stopnie Celsjusza. Jednak na warunki w okolicach Saturna to naprawdę sporo. To prawie dwa razy cieplej niż średnia temperatura pozostałej części Enceladusa.

Pierścień E Saturna i Enceladus w tle - źródło NASA/Cassini

Wśród sensownych hipotez zaproponowanych dla rozwiązania tej zagadki zaproponowano takie zakładające, że strumień wody musi być zasilany ze szczelin w lodzie a ich grubość musi sięgać aż do subglacjalnego oceanu. Ogrzewanie się wody emitowanej w strumieniach odbywa się według uczonych w wyniku ruchów pływowych w pod lodowym oceanie, do których dochodzi w wyniku interakcji z gazowym olbrzymem.

Powierzchnia Enceladusa - źródło NASA/Cassini

 

Źródła:

http://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc2013/pdf/1775

http://www.universetoday.com/100864/enceladus-jets-reach-all-the-way-to-its-sea/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz