Eksplodująca gwiazda spowodowała najdłuższy rozbłysk gamma, jaki obserwowano w historii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Największy gwiezdny wybuch od czasu Wielkiego Wybuchu został połączony z nowo odkrytym oraz ultra-długim rozbłyskiem gamma. Astronomowie wierzą, że jest to zupełnie nowa rodzaj tego potężnego zjawiska.

 

Błyski gamma to najjaśniejsze eksplozje we Wszechświecie. Powstają w potężnych eksplozjach o wysokiej energii. Zazwyczaj sygnalizują śmierć masywnej gwiazdy niekiedy prowadząc do powstania czarnej dziury.  Do tej pory naukowcy klasyfikowali rozbłyski gamma, jako krótkie (zazwyczaj trwające mniej niż dwie sekundy) i długie (zwykle 20 do 50 sekund, w niektórych przypadkach trwające do kilku minut).

 

Konkluzja, że istnieje jeszcze jeden rodzaj tych zjawisk możliwa była dzięki analizie danych zebranych przez należącego do NASA satelity Swift. Zdołał on udokumentować w ciągu ostatnich kilku lat, że zdarzają się rozbłyski, które mogą trwać nawet do godziny, czyli 100 razy dłużej niż zwykle. Pierwszy taki rozbłysk, GRB 101225A, wykryto w dzień Bożego Narodzenia 2010 roku. Bardzo zaskoczył astronomów, którzy domyślali się, że dziwny długotrwały sygnał powstał w wyniku komety lub asteroidy spadające na gwiazdę neutronową lub gwiazdy neutronowej spadającej na większego gwiazdę towarzyszącą.

 

Jednak nie doszacowali odległości, bo dzięki analizom dokonanym za pomocą teleskopu Gemini na Hawajach, oraz Very Large Telescope w Chile i Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, naukowcy stwierdzili, że wybuch nastąpił w imponującej odległości 7 miliardów lat świetlnych od Ziemi.  Oznaczało to, że pochodził z bardzo odległego kosmosu i musiał być bardzo silny skoro emisja docierała aż do tej pory.

 

W 2011 roku odkryto rozbłysk zwany GRB 111209A, który trwał pełne siedem godzin, co czyni go najdłuższym rozbłyskiem gamma w historii. Naukowcy zdali sobie wtedy sprawę, że te wiązki promieniowania gamma mogą pochodzić z ogromnych niebieskich gwiazd nadolbrzymów, które są od 100 do 1000 większe niż nasze Słońce i mogą się rozciągnąć na sto milionów do miliarda kilometrów średnicy. Według astronomów te ultra-długie rozbłyski gamma występują przede wszystkim w przypadku gwiazd o niskiej częstości występowania wszystkich elementów cięższych od wodoru i helu. Ponieważ gwiazdy w Drodze Mlecznej są stosunkowo bogate w cięższe pierwiastki, takie eksplozja w naszej okolicy są bardzo mało prawdopodobne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Tak... tak... Własnie

Tak... tak... Własnie degradacja kosmosu tak powstaje... Eksplodują gwiazdy dziurawiąc powłoke balonu, przez które ucieka z wielką energią... energia, eter i materia Wszechświata... Trzeba być imbecylem z tytułem co najmniej doktora by twierdzić, że z padliny gwiezdnej powstanie nowa gwiazda... Heheheee..

Angelus Maximus Rex