Dzięki sondzie Cassini uzyskano nowe zdjęcia jezior na Tytanie

Kategorie: 

Nowe zdjęcie Tytana - Źródło: NASA/Cassini

Sonda kosmiczna Cassini wykonała nowe zdjęcia przedstawiające wielkie jeziora i morza na jednym z księżyców Saturna, Tytanie. Nie zawierają one wody, ale ciekły metan oraz etan. Wcześniej ustalono, że na powierzchni tego księżyca pada nawet metanowy deszcz.

 

Zdjęcia wykonano dzięki pewnemu splotowi okoliczności. Przede wszystkim Słońce świeci teraz w tamtym miejscu od dołu w kierunku bieguna północnego Saturna. Poza tym udało się trafić na dobrą pogodę, a trajektoria statku kosmicznego użyta do jego wykonania była wyjątkowo fortunna.

 

Zdobyte w ten sposób fotografie zawierają nowe wskazówki, co do tego jak uformowały się te jeziora i morza. Rzuca to też nowe światło na szczegóły podobnego do ziemskiego cyklu "hydrologicznego" występującego na tym globie. Różnica polega na tym, że biorą w nim udział węglowodory a nie woda.

Nowe zdjęcie Tytana - Źródło: NASA/Cassini

Właściwie wszystkie akweny znajdują się tam w okolicach bieguna północnego Tytana, ale znane są też nieliczne formacje tego typu na południowym krańcu tego księżyca. Cassini do tej pory zdołał wykonać zdjęcia radarowe powierzchni Tytana. Było to konieczne, ponieważ zwykle spowija go warstwa chmur.

Tym razem jednak udało się trafić na niemal bezchmurną pogodę i to stanowiło nie lada gratkę dla astronomów, którzy wykorzystali możliwości spektrometrów operujących w podczerwieni. Powyższe zdjęcie to kompilacja ujęć dokonanych 10 i 26 lipca a także 12 września tego roku. Sonda Cassini zbliżyła się wtedy na 964 kilometry do powierzchni Tytana.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze