Dzięki danym z teleskopu Hubble'a odkryto 14 księżyc Neptuna

Kategorie: 

Źródło: NASA

Dzięki analizie zdjęć zebranych za pomocą teleskopu kosmicznego Hubble’a udało się zlokalizować nieznany dotychczas księżyc jednej z planet gazowych w Układzie Słonecznym, Neptuna. To czternasty satelita tego globu.

 

Odkrycie obiektu o sygnaturze S/2004 N przypisywane jest badaczowi z Instytutu SETI, Markowi Showalterowi. Udało mu się zlokalizować ciało niebieskie na orbicie Neptuna. Średnica tego księżyca to jedynie 19 kilometrów i w pewnych okolicznościach nazwalibyśmy go duża asteroidą.

 

Odkryte właśnie ciało niebieskie jest najmniejszym orbitującym tam księżycem, jaki znamy. S/2004 N jest tak mały, że jego jasność jest ponad 100 milionów razy mniejsza niż najbledsze gwiazdy widoczne gołym okiem. Nawet Voyager 2, który w 1989 roku zbliżył się do Neptuna, nie zdołał go zarejestrować. Trzeba jednak przyznać, ze tamten przelot ziemskiego pojazdu badawczego i tak obfitował w odkrycie kilku nowych satelitów tej planety.

Neptun na fotografii wykonanej przez sondę kosmiczną Voyager 2.  Foto: NASA/JPL

Showalter zdołał zlokalizować ten obiekt dzięki determinacji i metodzie, jaką obrał. Analizował on fragmenty pierścieni Neptuna, struktur, które nie są aż tak spektakularne jak w przypadku Saturna, ale mimo to istnieją i jak w tym przypadku, pomagają w odkryciu jego mniejszych satelitów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz